Η ΑΕΚ φιλοξενεί τον Άγιαξ στην OPAP Arena για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League και από το 30ο λεπτό είναι πίσω στο σκορ, όπως σχεδόν σε όλα τα φετινά παιχνίδια της, με 0-1 από το γκολ του Μπεργκβάιν με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά και να δημιουργούν τις προϋποθέσεις για να το σκοράρουν, με τους Ολλανδούς να είναι αυτοί που τα κατάφεραν.

Στο 28′ ο Μπεργκβάιν κινήθηκε από τον άξονα, βρήκε χώρο και πάτησε στην περιοχή, για να πέσει τελικά μετά το κράτημα του Πινέδα, το οποίο ανάγκασε τον διαιτητή να δείξει το σημείο του πέναλτι.

Δύο λεπτά μετά, αφού η φάση εξετάστηκε από το VAR, ο Μπεργκβάιν ανέλαβε και την εκτέλεση και έκανε το 0-1, παρά το γεγονός ότι ο Στάνκοβιτς έπεσε στη σωστή γωνία.