Μπαμ και κάτω! Η Ισλανδία «σκότωσε» στην Αυστρία (έχασε πέναλτι στο πρώτο μέρος) στο 90’+4’ επικρατώντας 2-1 και σφράγισε την πρόκριση στους «16» του Euro, όπου θα συναντήσει την Αγγλία. Πέρασε με το σπαθί της! Η Ισλανδία αποτελείωσε την Αυστρία στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με το τέρμα του Τραούστασον και με το 2-1 πέρασε στους «16» του Euro (δεν αποκλειόταν με ισοπαλία) ως δεύτερη, αφήνοντας τρίτη την Πορτογαλία. Ως πρώτη πέρασε η Ουγγαρία. Ο Μόντβαρσον άνοιξε στο 18’ το σκορ, εκτελώντας από κοντά τον Χάλντορσον, ο Σοπφ ισοφάρισε στο 60’ με ωραία κίνηση και εξαιρετικό πλάσε.. Ενδιάμεσα ο Ντράγκοβιτς αστόχησε σε πέναλτι (37’) που κέρδισε ο Αλάμπα από τον Σκούλασον. Την Αγγλία θα αντιμετωπίσουν οι Σκαδιναβοί στην επόμενη φάση. Πηγή: sport-fm.gr