Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα με 78-73 και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στην 4άδα.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε ιδανικά το ματς στο Βελιγράδι και βρέθηκε από νωρίς να προηγείται με διψήφια διαφορά (5-15 στο 5′) από νωρίς και με +12 στο τέλος της πρώτης περιόδου (9-21). Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο συνέχιζε να αμύνεται σωστά αλλά σιγά-σιγά έκανε λάθος επιλογές στην επίθεση, με συνέπεια οι Σέρβοι να μειώσουν σιγά-σιγά με τον Πάντερ (28-32 στο 18′). Και με τους πράσινους να έχουν 0/8 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, ο Ερυθρός Αστέρας πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα (35-32).

Με τον Παπαπέτρου να αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα τραυματισμού, το τριφύλλι βασίστηκε στους Παππά και Παπαγιάννη, οι οποίοι έδιναν λύσεις στην επίθεση (41-42), για να αναλάβει στη συνέχεια ο Φριντέτ. Έτσι, ο Παναθηναϊκός έφυγε ξανά στο σκορ με +12 (41-53 στο 28′), έχοντας εικόνα νικητή. Μόνο που δεν ήταν τέτοιος, τελικά…

Στην τελευταία περίοδο οι Σέρβοι τα έπαιξαν όλα για όλα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 39′ (70-70) και να προσπεράσουν με 74-73 στα 52” πριν το τέλος με τρίποντο του Πάντερ, ο οποίος ήταν αυτός που έκανε τη ζημιά στους πράσινους.