Μία μέρα μετά τη νίκη επί του Πέδρο Κατσίν με 2-0 σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε και του Ντένις Σαποβάλοφ με το ίδιο σκορ και προκρίθηκε στους προημιτελικούς του χωμάτινου τουρνουά της Βαρκελώνης, όπου θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (21/4) τον Άλεξ Ντε Μινόρ.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ήταν φυσικά το φαβορί για τη νίκη και δεν δυσκολεύτηκε να την πάρει, καθαρίζοντας τον αντίπαλό του μέσα σε μία ώρα και 17 λεπτά. Κάνοντας δύο break point και εκμεταλλευόμενος τα αβίαστα λάθη του αντιπάλου του, ο Τσιτσιπάς πήρε με 6-3 το πρώτο σετ και ακολούθησε το 6-2 στο δεύτερο για το εύκολο 2-0.

Έτσι, προκρίθηκε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά και για 4η φορά συνολικά στους προημιτελικούς του τουρνουά της Βαρκελώνης, όπου αντίπαλό τους θα είναι ο Άλεξ Ντε Μινόρ. Αντίπαλος… ό,τι πρέπει για τον Τσιτσιπά, αφού τον έχει νικήσει και τις οκτώ φορές που τον έχει συναντήσει.

Τα σετ: 6-3, 6-2