Μία αγωνιστική απέμεινε για το τέλος της κανονικής περιόδου της Euroleague και αυτό είναι το μοναδικό ευχάριστο ευρωπαϊκό νέο για τον Παναθηναϊκό που έζησε και φέτος ένα…. μαρτύριο, χάνοντας και από την Άλμπα Βερολίνου, η οποία είναι ακόμη πιο χαμηλά στην κατάταξη, με 84-88 στο ΟΑΚΑ.

Το γεγονός ότι το σκορ μετά τα πρώτα δύο λεπτά ήταν 2-12 τα λέει όλα για το πώς μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα του Γιάννη Σερέλη, η οποία στη συνέχεια βρήκε λύσεις με τον Γουίλιαμς και μείωσε σε 11-14, πριν έρθει ένα νέο ξέσπασμα των Γερμανών που ξέφυγαν με +8 (13-21), για να κλείσει η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 17-25.

Ο Παναθηναϊκός είχε προβλήματα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, με συνέπεια να βρεθεί και στο -14 (20-34) στο 12′, αλλά στη συνέχεια βελτιώθηκε αρκετά. Οι πράσινοι έσφιξαν την άμυνά τους και πήραν πόντους στην επίθεση από τον Γκουντάιτις, καταφέρνοντας να πλησιάσουν στο -3 (38-41) στο 15′. Και πάλι, όμως, η Άλμπα μπόρεσε στη συνέχεια να ανοίξει λίγο τη διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα επτά πόντων (42-49).

Η ομάδα του Σερέλη έπρεπε να μπει στην τρίτη περίοδο καλύτερα από ό,τι στις πρώτες δύο αλλά δεν το έκανε, όπως δείχνει και το 42-53 στο 22′, αλλά κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση. Με περισσότερη ενέργεια στην άμυνα και με τον Μπέικον να σκοράρει ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ 15-3 και κατάφερε να προσπεράσει για πρώτη φορά (57-56) στο 26′, ανεβάζοντας τη διαφορά και στο +5 (68-63) στη συνέχεια, πριν μειώσουν οι Γερμανοί σε 68-66 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το ζητούμενο, πλέον, για τους πράσινους ήταν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό αλλά δεν το έκαναν, με το σκορ να γίνεται 71-75 στο 33′. Σε αυτό το επιμέρους σκορ 9-2 των φιλοξενούμενων, όμως, το «τριφύλλι» απάντησε με σερί 9-0 και βρέθηκε στο +5 (80-75) στο 35′, δείχνοντας ότι πάει για νίκη. Και τελικά ήρθε ήττα… Η Άλμπα δεν τα παράτησε, πλησίασε στο -1 (83-82) στο 39′ και στο τελευταίο λεπτό μετέτρεψε το 84-82 σε 84-88, φεύγοντας από το ΟΑΚΑ με τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 42-49, 68-66, 84-88