Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +12 της Ζαλγκίρις Κάουνας στο τέλος της τρίτης περιόδου και μπορεί να έκανε τα εύκολα δύσκολα στην τέταρτη αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 74-72 χάρη σε καλάθι του Βεζένκοβ στα 6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, παραμένοντας έτσι στην κορυφή της Euroleague.

Την πρόκριση στα πλέι οφ, κάτι που δεν έχει καταφέρει καμία άλλη ομάδα προς το παρόν, εξασφάλισαν και μθηματικά οι Πειραιώτες με τη νίκη στη Λιθουανία, σε ένα παιχνίδι στο οποίο μπήκε συγκεντρωμένος και προηγήθηκε με 9-5 στο 5′, αλλά οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στη συνέχεια με τον Ντίμσα και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα (17-15).

Η Ζαλγκίρις ξέφυγε και με +5 (26-21) στο 14′ αλλά κάπου εκεί η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σοβαρεύτηκε και με τους Λαρεντζάκη και Πίτερς κατάφερε να προσπεράσει στο 16 (29-30), για να αναλάβει στη συνέχεια ο ΜακΚίσικ, ο οποίος με 10 σερί πόντους έδωσε στον Ολυμπιακό τη δυνατότητα να κλείσει το ημίχρονο στο +6 (34-40).

Οι Λιθουανοί, πάντως, μπήκαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και με σερί 6-0 ισοφάρισαν σε 40-40, αλλά οι Πειραιώτες ξέφυγαν ξανά με +6 (42-48) στο 25′ χάρη στον Βεζένκοβ που πήρε πρωτοβουλίες. Με απόλυτη συγκέντρωση στην άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση, χάρη και στον Φαλ που μοίραζε συνεχώς ασίστ, οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν με +14 (45-59) στο 28′ και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +12 (49-61), δίνοντας την εντύπωση ότι θα πάρουν τη νίκη χωρίς άγχος. Δεν έγινε έτσι όμως…

Ο Σμιτς έδωσε λύσεις στη Ζαλγκίρις που πλησίασε στο -6 (59-65) στο 34′ και στο -2 (65-67) στο 36′ με τον Ντίμσα, για να μετατραπεί το παιχνίδι στο ντέρμπι. Δύο λεπτά πριν το τέλος, άλλωστε, το σκορ ήταν ισόπαλο 69-69 και στο 39′ οι γηπεδούχοι πέρασαν και μπροστά με 72-70, αλλά ο Ολυμπιακός δεν πανικοβλήθηκε: Ο ΜακΚίσικ με δύο βολές ισοφάρισε και στη συνέχεια ο Βεζένκοβ με δύσκολη προσπάθεια σκόραρε 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, δίνοντας στους Πειραιώτες τη νίκη με 74-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 34-40, 49-61, 72-74