Η Πολωνία είναι μία από τις 8 καλύτερες εθνικές ομάδες μπάσκετ της Ευρώπης, αφού με πρωταγωνιστές τους Πονίτκα και Σλότερ νίκησε με 94-86 την Ουκρανία και πήρε την πρόκριση για τους προημιτελικούς του Eurobasket, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς την Τετάρτη (14/9) με έπαθλο μια θέση στους ημιτελικούς της διοργάνωσης.

Οι Πολωνοί είχαν από την αρχή του παιχνιδιού το προβάδισμα αλλά οι Ουκρανοί είχαν τις απαντήσεις με τους Μιχάιλιουκ και Σάνον, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, όπως δείχνει και το 21-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη, όμως, η Ουκρανία πήρε τον έλεγχο και με ηγέτη τον Μπομπρόφ έκανε σερί 10-0 και προηγήθηκε με 44-37, για να κλείσει το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα τριών πόντων (45-42).

Το παιχνίδι, όπως αντιλαμβάνεται ο καθένας, ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πάνε χέρι-χέρι σε όλη την τρίτη περίοδο, για να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα στην τέταρτη. Εκεί, δηλαδή, όπου ο Πονίτκα βγήκε μπροστά και το πήρε πάνω του για την Πολωνία, η οποία προηγήθηκε με +9 (78-87) στο 37′ και άντεξε στην αντεπίθεση που επιχείρησε η Ουκρανία, η οποία πλησίασε στο -3 (84-87), παίρνοντας τη νίκη και την πρόκριση με το τελικό 86-94.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 45-42, 67-69, 86-94