Αυτό δεν ήταν ματς playoffs, αλλά… προπόνηση! Μία ΑΕΚ διατεθειμένη να «κόψει» από νωρίς κάθε ελπίδα break και χωρίς τον Μαλίκ Χέρστον, συνέτριψε 92-54 τον Άρη και έτσι το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά της Α1 θα κριθεί στο τρίτο ματς της σειράς στο «Nick Galis Hall» την Τρίτη (19/5).

Τέσσερις παίκτες της «Ένωσης» τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Καρλ Ίνγκλις ήταν πρώτος σκόρερ με 17 και να τον ακολουθούν οι Μενσά-Μπονσού και Κασελάκης με 12 πόντους ο καθένας. Από την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, ο μόνος που… διασώθηκε ήταν ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ με 10 πόντους.

Κλειστό και με χαμηλό ρυθμό ήταν το ματς στο ξεκίνημά του (9-7). Όμως, η ΑΕΚ πάτησε για λίγο το… γκάζι και βρέθηκε στο +7 (17-10), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Άρης αντέδρασε με τρίποντα του Ριντ (17-16) και δεν άφησε να ξεφύγει αρκετά η κατάσταση, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει την «Ένωση» να προηγείται με την ελάχιστη διαφορά (22-21).

Στην πρώτη επίθεση του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Άρης πήρε το προβάδισμα (22-23), ωστόσο στη συνέχεια άρχισε η… καταιγίδα ΑΕΚ! Με πρωταγωνιστές τους Κασελάκη και Σάκοτα, η «Ένωση» έτρεξε ένα σερί 13-0, κάνοντας το 35-23 στα μισά. Η μόνη… αντίδραση των «κίτρινων» ήταν τέσσερις πόντοι από τον Σίμτσακ (35-27), με τους γηπεδούχους να κάνουν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τη δεύτερη… επανάστασή τους μέσω της καλής τους άμυνας και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +20 (47-27).

Το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ διατηρούσε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα την υπέρ της διαφορά στα ίδια επίπεδα (59-38). Από την άλλη, ο Άρης δεν μπορούσε να σκοράρει ούτε με… αίτηση και έτσι αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +26 (69-43).

Πλέον, η αναμέτρηση είχε πάρει διαστάσεις… θριάμβου, με τον Άρη απλά να παρακολουθεί τη διαφορά να μεγαλώνει ολοένα και περισσότερο, φτάνοντας ακόμα και στους 33 πόντους (76-43) για την ΑΕΚ. Οι μόνοι που έδειχναν… σφυγμό από την ομάδα του Πρίφτη ήταν οι Βεζένκοφ και Νέιμικ (76-48), όμως η «Ένωση» παρά το γεγονός πως έγιναν αρκετές αλλαγές προσώπων δεν άφηνε το ματς και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 92-54.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-27, 69-43, 92-54

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 5 (1), Παπαντωνίου 7, Ντελινινκάιτις 4, Σάκοτα 9 (1), Κασελάκης 12 (1), Πολυτάρχου 3 (1), Τσιάκος, Σαρικόπουλος 4, Αθηναίου 9 (1), Μιλόσεβιτς 10 (1), Μενσά-Μπονσού 12, Ίνγκλις 17 (3).

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 4, Τσιάρας 2, Δήμας 2, Ριντ 9 (3), Τόμας 7 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 10 (1), Νέιμικ 4, Μούρτος 3, Σίμτσακ 6, Αντεγκμπόγε 5 (1).

Πηγή: sport-fm.gr