Άλλο ένα έπος έγραψαν οι Γάλλοι στην Ισπανία! Ύστερα από ένα ματς θρίλερ, οι πρωταθλητές Ευρώπης νίκησαν στο μικρό τελικό τη Λιθουανία με σκορ 95-93 και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο, το οποίο είναι το πρώτο τους σε Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ!

Ούτε πέρυσι, ούτε φέτος, λοιπόν, για τους Λιθουανούς! Μετά τον τελικό του Ευρωμπάσκετ του 2013, η Γαλλία επικράτησε 95-93 της Λιθουανίας στον αντίστοιχο μικρό του Παγκοσμίου Κυπέλλου -ύστερα από ένα «θρίλερ»- και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, το οποίο είναι το πρώτο της ιστορίας της στη διοργάνωση!

Κορυφαίος για άλλη μία φορά για τους τρικολόρ ο Μπατούμ με 27 πόντους, με τον Μπορίς Ντιό να σταματά στους 15. Από τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βαλαντσιούνας με 15 πόντους.
Το ματς

Πολύ «ζεστός» ήταν ο Λοβέρν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς με τους δικούς του πόντους έστειλε τη Γαλλία στο +5 (2-7) με το… καλημέρα.

Όμως, για τα επόμενα δύο λεπτά, οι τρικολόρ δεν συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στην επίθεση, με αποτέλεσμα η Λιθουανία να περάσει για πρώτη φορά μπροστά (9-7). Στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, οι άμυνες «χαλάρωσαν», με το σκορ να βρίσκει την ομάδα του Κολέ στο +3 (22-19), καθώς ο Μπατούμ είχε «ανάψει τις μηχανές».

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Γαλλία διατηρούνταν μπροστά, αλλά από την άλλη η Λιθουανία δεν την άφηνε να διευρύνει τη διαφορά της. Μπατούμ και Λοβέρν τραβούσαν το… κουπί στο σκοράρισμα για τους «τρικολόρ», με τον Πότσιους και τον Βαλαντσιούνας να είναι η «απάντηση» της «Lietuva» (32-34). Το ματς ήταν ντέρμπι ενώ και οι άμυνες… έλειπαν, με την ομάδα του Βενσάν Κολέ να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με έναν πόντο (43-42).

Με απόλυτη ευστοχία από την περιφέρεια ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο η Λιθουανία και με επιμέρους σκορ 8-3 στα πρώτα δύο λεπτά, έφτασε στο +4 (50-46). Τα πολλά άστοχα καλάθια των «τρικολόρ», σε συνδυασμό με την ευστοχία των παικτών του Καζλάουσκας έξω από τα 6,75μ. έστειλαν τη διαφορά στο +8 (62-54) για τους Λιθουανούς. Στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, ο Σεϊμπούτις ήταν πρωταγωνιστής για την ομάδα, η οποία το έκλεισε στο +7 (71-64).

Παρ’ όλα αυτά, οι Γάλλοι δεν τα παράτησαν και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους τρεις (73-70) με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου. Περίπου στα μισά της περιόδου, οι Γάλλοι πέρασαν ξανά μπροστά (75-77) με τον Ντιό, αλλά ο Βαλαντσιούνας είχε αντίθετη… γνώμη και έδωσε το προβάδισμα στους Λιθουανούς με καλάθι και φάουλ (80-77). Όμως, ο φόργουορντ των Σπερς έκανε τη δική του αντεπίθεση και έκανε το 80-82, στο 1:27’’ πριν το τέλος! Από εκείνο το σημείο και έπειτα το ματς πήγε στη «ρωσική ρουλέτα» των βολών, με τους Γάλλους να παίρνουν τη νίκη και το χάλκινο μετάλλιο με το τελικό 95-93!

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 42-43, 71-64, 93-95.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 11(2), Γιουσκεβίτσιους 14 (1), Κουζμίνσκας, Ν. Λαβρίνοβιτς 5 (1), Ματσιούλις 11, Σεϊμπούτις 13 (1), Γιασάιτις 1, Μοτεγιούνας 3 (1), Γιανκούνας 10 (1), Βαλαντσιούνας 25.

Γαλλία (Κολέ): Ερτέλ 13(1), Μπατούμ 27(2), Α. Ντιό 8 (2), Λοβέρν 13(1), Καουντί, Τζάκσον 3(1), Φουρνιέ 4, Πιετρούς 4, Γκοβέρ 4, Μ. Ντιό 15, Ζελαμπάλ 4.