Κάνοντας… πλάκα για 30 λεπτά, ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα επί της Βαλένθια στην Ισπανία, πανηγυρίζοντας μια νίκη γοήτρου.

Ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση της Euroleague δεν έχουν, αλλά στις πρώτες τρεις περιόδους του αγώνα στην Ισπανία οι ερυθρόλευκοι έμοιαζαν με ομάδα που θα μπορούσε να προχωρήσει. Οι Πειραιώτες πήραν το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου χάρη στον Πρίντεζη και στη συνέχεια ήταν πραγματικά απολαυστικοί.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξέφυγε με 22-33 στο 14′ έχοντας τον Σπανούλη σε ρόλο δημιουργού και λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκαν και στο +15 (27-42), για να το κλείσουν τελικά στο +13 (31-44). Τα πάντα πήγαιναν τέλεια για τον Ολυμπιακό και αυτό φάνηκε και στην τρίτη περίοδο, όπου… διέλυσε την αντίπαλό του.

Με τον Σλούκα να μοιράζει ασίστ και τον Πρίντεζη να σκοράρει οι ερυθρόλευκοι πήραν στο +20 (31-51) κα στη συνέχεια και στο +31 (38-69), για να κλείσουν τελικά την τρίτη περίοδο με διαφορά 33 πόντων (41-74)! Μια πραγματικά απολαυστική εμφάνιση από τους Πειραιώτες, οι οποίοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπως ήταν λογικό, χαλάρωσαν αρκετά και έδωσαν την ευκαιρία στη Βαλένθια να μειώσει σε.. φυσιολογικά επίπεδα τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-44, 41-74, 79-88.