Η ΑΕΚ άφησε πίσω της την ήττα από τη Νίζνι στο Basketball Champions League και επέστρεψε στις νίκες αντιμετωπίζοντας τον Άρη εκτός έδρας.

Η Ένωση είναι κουρασμένη από τα συνεχόμενα παιχνίδια με πολλές απουσίες, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να πάρει τη νίκη στη Θεσσαλονίκη. Ο Άρης ήταν αυτός που άρχισε καλύτερα και βρέθηκε να προηγείται με 8-2 στα πρώτα λεπτά, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με τους Ματσιούλις, Λοτζέσκι και Ζήση, με αποτέλεσμα να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +3 (15-18).

Η ΑΕΚ συνέχισε ακόμη καλύτερα στη συνέχεια, με τον Λοτζέσκι να είναι «ζεστός» και να στέλνει την ομάδα του ακόμη και στο +15 (36-51) στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με τους γηπεδούχους να μαζεύουν κάπως τη διαφορά (49-57). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Άρης κατάφερε από το 59-70 να μειώσει σε 66-70, αλλά στο τελευταίο λεπτό δεν εκμεταλλεύτηκε καμία από τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν για να πλησιάσει κι άλλο, με την Ένωση τελικά να φεύγει νικήτρια από τη Θεσσαλονίκη.

Δεκάλεπτα: 15-18, 27-34, 49-57, 68-73