Αυτή δεν ήταν νίκη, ήταν ληστεία! Με μια επική ανατροπή, η Μακάμπι άφησε ξερή την ΤΣΣΚΑ και φτάνοντας στο 68-67 της έκλεψε μέσα απ’ τα χέρια την πρόκριση στον τελικό του Final Four της Ευρωλίγκας!

Η Μακάμπι βρέθηκε να χάνει στο τελευταίο λεπτό της 3ης περιόδου, με 55-40, αλλά έκτοτε έκανε ένα απίστευτο επιμέρους 28-12, για να πάρει τη νίκη πρόκριση στον τελικό της Ευρωλίγκας σε βάρος της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Οι Ράις, Τάιους, αλλά και ο καυτός Μπλου έκαναν την διαφορά απέναντι σε μια ΤΣΣΚΑ που για μια ακόμα φορά στην ιστορία της, έχασε ένα μεγάλο δικό της παιχνίδι, αφού σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν μπροστά, είχε τον έλεγχο, υπερείχε στα ριμπάουντ, αλλά ο Ράις με 8 πόντους, ο Τάιους με 6, ο Μπλου με 6, ο Χίκμαν με 6 και ο Σμιθ με 2, έβαλαν τους 28, μέσα στα τελευταία 10 λεπτά και 39 δεύτερα, από το τέλος της 3ης περιόδου, γι’ αυτή την απίθανη ανατροπή.

Ασφαλώς ο Ράις που πέτυχε το νικητήριο καλάθι μετά από το κλέψιμο στο λάθος του Χριάπα ήταν ο πιο καθοριστικός. Συνολικά πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπλου με 15 για τους νικητές, 13 είχε ο Ράις και από 10 οι Χίκμαν-Τάιους.

Η ΤΣΣΚΑ χτύπησε ανελέητα μέσα από το ζωγραφιστό, με τον Κάουν να σημειώνει 10 από τους 14 πόντους του, στην πρώτη περίοδο, ο Τεόντοσιτς είχε 12, αλλά σε κακή μέρα τον Σόνι Γουίμς που πέτυχε μόλις έξι πόντους.

Η πρώτη περίοδος ξεκινά με την ΤΣΣΚΑ να χτυπά μέσα από το ζωγραφιστό και να εκδηλώνει από εκεί όλες τις επιθέσεις της. Ο Κάουν «ταϊζεται» ακατάπαυστα από τους συμπαίκτες του και μέσα σε λιγότερο από πέντε λεπτά έχει σημειώσει 10 πόντους με απόλυτα ποσοστά, από τους 12 της ομάδας του. Οι Ρώσοι φτάνουν στο 14-6 με καλάθι του Χάινς, όμως με την είσοδο του Σόφο και την έξοδο του Κάουν, η Μακάμπι κάνει ένα δικό της 8-0 για να φέρει το ματς στο 14-14. Οι Ρώσοι με ένα καλάθι του Χριάπα και μια βολή του Γουίμς, θα κατορθώσουν τελικά να κρατήσουν γι’ αυτούς το προβάδισμα με 19-16, στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Αυτή η διαφορά των τριών πόντων, αποτέλεσε ένα εφαλτήριο για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που εξακολούθησε να έχει σταθερά το προβάδισμα, παρά το γεγονός πως ο Μπλου με δύο τρίποντα, φάνηκε να δίνει μια επιπλέον διάσταση στο παιχνίδι της Μακάμπι για να ακολουθήσει ένα ακόμα από τον Οχαγιόν που μείωσε στο 15’ σε 27-25. Ωστόσο ο Τεόντοσιτς με ένα τετράποντο (τρίποντο+βολή από φάουλ Σχορτσιανίτη έκανε το 31-25.

Ο Τάιους πριν συμπληρωθεί το 15’ κάνει το 31-27 και από εκεί και μετά η ΤΣΣΚΑ σφίγγοντας την άμυνα της, έκανε ένα επιμέρους 7-3, επιτρέποντας στην Μακάμπι να σκοράρει μόνο ένα δίποντο και μία βολή, στα τελευταία πέντε λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Σόφο να έχει συμπληρώσει τρία φάουλ. Με ένα σουτ τριών πόντων του Βιτάλι Φριτζόν η διαφορά πήγε για 3η φορά στον αγώνα, στο +8 για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και το 38-30 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας εξακολούθησε να σφίγγει την θηλιά στην άμυνα της με αποτέλεσμα να στραγγαλίζει την ομάδα από το Ισραήλ. Παρά το γεγονός πως δεν είχε καμία ιδιαίτερη επίδοση στην επίθεση ήταν συνεπής, ενώ κατάφερε να ελέγχει την εναέρια κυκλοφορία. Με την διαφορά στα ριμπάουντ να κυμαίνεται πάντοτε σε διψήφιο νούμερο από την 2η περίοδο και μετά, άρχισε να φτάνει σε τέτοια επίπεδα και στο σκορ. Μ’ ένα σερί 6-0 το 49-40, γίνεται 55-40 με καλάθι του Γουίμς, 57’’ πριν το τέλος της 3ης περιόδου, που ήταν και η μέγιστη στον αγώνα. Η Μακάμπι με δύο βολές του Ράις και ένα τρίποντο του Χίκμαν, κατόρθωσε ωστόσο να μαζέψει τουλάχιστον την διαφορά στο -10 με το 55-45 ν’ αποτελεί το σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου.

Η Μακάμπι κάνει την «καθιερωμένη» αντεπίθεση της, όπως σε πολλά φετινά ματς στην Ευρωλίγκα. Ένα ακόμα καλάθι του Ράις, ρίχνει την διαφορά στους οκτώ στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, ενώ ο Τάιους με δύο απανωτά καλάθια, κατεβάζει την διαφορά στο 57-51. Ο Χριάπα με τρίποντο στα 6’45’’ πριν το τέλος, ανεβάζει την διαφορά στο +9, αλλά ο Μπλου ανταποδίδει στο 5:40 πριν το τέλος για το 60-54. Με την είσοδο του αγώνα στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Τεόντοσιτς κάνει το 62-54, αλλά ένα τρίποντο του Χίκμαν, γράφει το 62-57 για να βάλει φωτιά στο ματς, ενώ ο Ράις με λέι-απ στο 2’19’’ πριν το τέλος μειώνει στους τρεις 62-59. Στο 1’58’’ πριν το τέλος ο Κρστιτς σημειώνει ένα κρίσιμο καλάθι για το 64-59, ο Τάιους στα 63’’ πριν το τέλος μειώνει σε 64-61. Μία στις δύο βολές του Γουίμς για το 65-61, στα 49’’ πριν το τέλος, ενώ ο Σμιθ με κοντινό σουτ κάνει το 65-63 στα 36’’.

Ο Γουίμς σημειώνει ένα δύσκολο καλάθι 20 δεύτερα πριν το τέλος, για να πάει την διαφορά πάλι στο +4, αλλά ο Μπλου στα 12’’ πριν το τέλος, με το 5ο τρίποντο του στο ματς ρίχνει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της, 67-66. Ένα ολέθριο λάθος του Χριάπα 8’’ πριν το τέλος, δίνει την ευκαιρία στον Ράις, να φύγει στον αιφνιδιασμό και με λέι-απ 5’’ πριν το τέλος να κάνει το 68-67 για την Μακάμπι, ενώ ο Γουίμς στο φινάλε αστοχεί σε τρίποντο.