Στο εξ αναβολής ματς για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος οι πράσινοι νίκησαν τους κίτρινους στο Αλεξάνδρειο.

Οι προβλέψεις ήθελαν τον Παναθηναϊκό να έπαιρνε εύκολη νίκη στη Θεσσαλονίκη αλλά τελικά δεν έγινε έτσι. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο είχε από την αρχή το προβάδισμα αλλά όχι και διαφορά ασφαλείας, με τον Άρη να μένει κοντά και να μειώνει στον πόντο (39-40) στο 1,5 λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου (42-47).

Στο τρίτο 10λεπτο, πάντως, οι πράσινοι ήταν πιο σοβαροί και στις δύο πλευρές του παρκέ και με σερί 0-9 πήγαν στο +11 (45-56), φτάνοντας στο +12 στο 30′ (62-74) και εξασφαλίζοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Μπορεί ο χρόνος που απέμενε να ήταν πολύς, αλλά η διαφορά δυναμικότητας είναι πολύ μεγάλη και ο Παναθηναϊκός, αν και επέτρεψε στους κίτρινους να πλησιάσουν στο -4 (80-84 στο 39′), έφυγε νικητής από το Αλεξάνδρειο (81-88).

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 42-47, 62-74, 81-88