Ο Ολυμπιακός έκλεισε με νίκη τη φετινή Euroleague αφού επιβλήθηκε της Νταρουσάφακα με 99-74. Οι Πειραιώτες μετά από ένα νωθρό πρώτο 15άλεπτο, συνήλθαν και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το μουδιασμένο ξεκίνημα του Ολυμπιακού και με πρωταγωνιστές τους Έρικ και Κιντ βρέθηκαν να προηγούνται με 8-13 (5΄). Οι γηπεδούχοι έτρεξαν λίγο το παρκέ και βρίσκοντας λύσεις από κοντά προσπέρασαν γρήγορα (14-13, 6’) όμως δεν ήταν παρά μία έκλαμψη. Όποιος παίκτης της Ντραουσάφακα έμπαινε, σκόραρε όποτε ήθελε ενώ στην άλλη πλευρά βλέπαμε λάθη και airball (19-28, 9’).

Οι Τούρκοι είχαν βρει ρυθμό και με τα τρίποντα των Μπαϊγκούλ και Οζμιζράκ βρέθηκαν στο +14 (21-35, 13’). Ο Ολυμπιακός ανέβασε κάπως τη διάθεσή του στην άμυνα ενώ στην επίθεση δύο συνεχόμενα καλάθια του Πρίντεζη έκαναν το 35-42 (18’). Πλέον το μομέντουμ είχε αλλάξει και με τους «ερυθρόλευκους» ψηλούς (Μιλουτίνοφ, ΛεΝτέι) να παίρνουν την σκυτάλη από τον Πρίντεζη πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε εντελώς διαφορετική εικόνα. Οι παίκτες του Μπλατ απόλυτα σοβαροί, μείωσαν τα λάθη τους και με πλουραλισμό στην επίθεση έφυγαν με 10 πόντους διαφορά (59-49, 24’).  Ο Ουίλιαμς Γκος είχε βρει επαφή με το αντίπαλο καλάθι και με συνεχόμενα δικά του καλάθια έγινε το 73-56 (28’).

Ο προπονητής της Νταρουσάφακα πολύ σωστά επέλεξε στα τελευταία λεπτά της διοργάνωσης να τα παίξει με Τούρκους παίκτες. Οι νεαροί Κοζούτ και Ντεμίρ σκόραραν μπροστά, αλλά στην άμυνα ήταν ευάλωτοι κι έτσι ο Ολυμπιακός έβρισκε εύκολα το δρόμο προς το καλάθι (94-65, 36’) διαφορά η οποία διατηρήθηκε σε υψηλό επίπεδο μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 45-44, 75-56, 99-74

Πηγή: gazzetta.gr