Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πέρασε με 2-1 από την έδρα της Γρανάδα για την δέκατη αγωνιστική της Primera Division και απομακρύνθηκε (έστω και δύο βαθμούς) από την επικίνδυνη ζώνη με πρωταγωνιστή τον Αντούριθ.

Πολύτιμη νίκη και για την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, που επιβλήθηκε με 1-0 της Μαγιόρκα στο «Ριαθόρ». «Βυθίστηκε» κι άλλο η Οσασούνα που γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Βαγιαδολίδ.

Η Μπιλμπάο με δύο γκολ του Αντούριθ στο πρώτο ημίχρονο (13’ πέναλτι, 27’), εξασφάλισε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς. Το γκολ του Ελ Αραμπί σχετικά γρήγορα στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο (53’), ξαναέβαλε στο παιχνίδι την Γρανάδα, με τους Βάσκους όμως να κρατάνε το 2-1 και να παίρνουν το τρίποντο, που τους έφερε στο +2 από την ζώνη του υποβιβασμού. Προτελευταία έμεινε η Γρανάδα.

Αντίστοιχης σημασίας ήταν και το παιχνίδι του «Ριαθόρ» ανάμεσα σε Λα Κορούνια και Μαγιόρκα. Η «Ντέπορ» πήρε την νίκη χάρη σε γκολ του Γκάμα στο 30ο λεπτό, μετά από ασίστ του… αειθαλή Βαλερόν (!) και έμεινε οριακά πάνω από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

Το γκολ του Έμπερτ στο 83’ έδωσε μεγάλο «διπλό» στην Βαγιαδολίδ, η οποία κράτησε την επαφή της με τις ευρωπαϊκές θέσεις, ενώ άφησε την Οσασούνα στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.