Σκληρή υπενθύμιση στην ΑΕΚ ότι το «τσούκου-τσούκου» δεν θα πιάνει πάντα έκανε ο Παναιτωλικός.  Όπως συνέβη και στα προηγούμενα εκτός έδρας παιχνίδια της, η «Ένωση» πήγε να κλέψει τη νίκη στο Αγρίνιο, ωστόσο αυτή τη φορά δεν πήρε ούτε την ισοπαλία. Η βελτίωση στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν αρκετή για τους παίκτες του Πογιέτ, οι οποίοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 90’ με τον Μπουονανότε και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έχασαν και το ματς από τον Πάουλο (1-0). Πώς έπαιξε Μια μικρή έκπληξη επεφύλαξε ο Γκουστάβο Πογιέτ στην ενδεκάδα της ΑΕΚ. Παρά την κακή εμφάνισή του προ καιρού στην Τρίπολη, ο Ουρουγουανός επανέφερε στο αρχικό σχήμα τον Τζεμπούρ, τον οποίο μάλιστα ξεκίνησε στο δεξί άκρο και όχι στην κορυφή της επίθεσης. Έτσι, το 4-3-3 της «Ένωσης» (με εξαίρεση τη θέση του Αλγερινού) διαμορφώθηκε ως εξής: Το ματς Ο ηλιόλουστος καιρός στο Αγρίνιο ήταν ό,τι έπρεπε για εκδρομή. Η ΑΕΚ όμως μόνο περίπατο δεν έκανε στο πρώτο μέρος. Χωρίς καλή κυκλοφορία της μπάλας και εμφανίζοντας τη γνωστή δυσκοιλιότητα εκτός έδρας, η «Ένωση» ήθελε -αλλά δεν μπορούσε- να πάρει τον έλεγχο. Με τη χρησιμοποίηση λοιπόν του Τζεμπούρ στο άκρο της επίθεσης να μη βοηθά στη δημιουργία φάσεων, οι παίκτες του Πογιέτ απειλούσαν μονάχα με μακρινά σουτ των Μάνταλου, Γκάλο και Ντίντακ. Κάπως έτσι, ο Παναιτωλικός πήρε θάρρος. Η καλοστημένη ομάδα του Μαντζουράκη πήρε σταδιακά το κέντρο κι άρχισε να ανησυχεί τον Μπαρόχα (που αντέδρασε σωστά σε σουτ του Μύγα κι ακόμα πιο δύσκολο του Ουάρντα). Ακόμα λοιπόν κι αν η ΑΕΚ έφτιαξε την καλύτερη ευκαιρία -με σόλο του Τζεμπούρ να μην καταλήγει σε εξίσου καλό τελείωμα- η εικόνα του Πογιέτ να απορεί με αυτά που γίνονται στο γήπεδο περιέγραφε χαρακτηριστικά την απόδοση της ομάδας του. Όλα αυτά μέχρι την ανάπαυλα. Γιατί τα παράπονα που σίγουρα έκανε κατά τη διάρκειά της ο Ουρουγουανός έφεραν βελτιωμένους τους «κιτρινόμαυρους» στο γήπεδο. Όχι σε σημείο που να εντυπωσιάζουν, αλλά αρκετά για να κερδίσουν μέτρα και να στριμώξουν τους γηπεδούχους. Διότι η είσοδος του Μπουονανότε (κατά κύριο λόγο) και δευτερευόντως του Κορδέρο (αντί του ξεζουμισμένου Γιόχανσον) φρέσκαραν κάπως την ομάδα. Και τη βοήθησαν να εκμεταλλευτεί την οπισθοχώρηση του Παναιτωλικού. Έχοντας εξασφαλίσει λοιπόν τα νώτα της, η ΑΕΚ έψαχνε όλο και ζωηρότερα το γκολ. Το πλησίασε όταν ο Κυριακίδης απέκρουσε σε δυο χρόνους κοντινή κεφαλιά του Λαμπρόπουλου από κόρνερ. Και σχεδόν το άγγιξε στο 90’, όταν ο Μπουονανότε κατάφερε (γιατί περί κατορθώματος πρόκειται) να σπαταλήσει από κοντά το σωστό γύρισμα του Τζεμπούρ. Ε, αυτή την ευκαιρία θα την πλήρωνε πολύ ακριβά η ομάδα του Πογιέτ. Γιατί -όπως έκλεψε την μπάλα ο Κλέσιο από τον Ντίντακ, έτσι της έκλεψε τη νίκη και ο Πάουλο: Αφήνοντάς την στον τόπο στις καθυστερήσεις και χωρίς διπλό για δυο μήνες στο πρωτάθλημα. Πηγή: sport-fm.gr