Πετάει στη Euroleague, πετάει και στη Basket League ο Ολυμπιακός, ο οποίος υποδέχθηκε τον Προμηθέα και επικράτησε με 89-77, πράγμα που σημαίνει ότι έχει 17 νίκες σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα και επιβεβαιώνει συνεχώς ότι είναι και φέτος το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι Πειραιώτες ήταν, φυσικά, το φαβορί και μπήκαν στο παιχνίδι καλά, αποκτώντας διαφορά 8 πόντων (13-5) στο 4′, με τους Φαλ και Κάνααν να δίνουν λύσεις στην επίθεση και την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να πάει και στο +15 (24-9), κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο στο +9 (26-17).

Ο Ολυμπιακός διατηρούσε σε αυτό το επίπεδο τη διαφορά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Τόμασον και Μουράτο να είναι αυτοί που προσπαθούν να κρατήσουν σχετικά κοντά στο σκορ τον Προμηθέα, με το ημίχρονο να κλείνει με τους γηπεδούχους μπροστά με 42-30.

Αυτό που περίμενε ο Μπαρτζώκας από την ομάδα του ήταν ότι θα καθάριζε τον αγώνα στην τρίτη περίοδο, έχοντας προβάδισμα 14 πόντων (51-37) στα μισά αυτής, αλλά ο Μουράτος συνέχιζε να σκοράρει για τον Προμηθέα που πήρε βοήθεια και από τον Ντάγκουμπιτς, με αποτέλεσμα στο 30′ το σκορ να είναι 59-54.

Οι Πατρινοί, με λίγα λόγια, σε θεωρητικό επίπεδο διεκδικούσαν ακόμη και τη νίκη, αλλά όλοι ήξεραν ότι στην πράξη δεν θα τα κατάφερναν. Και όντως δεν τα κατάφεραν. Ναι μεν στάθηκαν καλά, με το σκορ να είναι 68-63 στο 34′, αλλά τελικά δεν απέφυγαν το μοιραίο, αφού ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε όταν έπρεπε, ανέβασε λίγο τη διαφορά και επικράτησε με 89-77.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-30, 59-54, 89-77