Οι Μιλγουόκι Μπακς μοιάζουν ασταμάτητοι και βρίσκονται σε απόσταση… βολής από την κορυφή της Ανατολής. Η 11η συνεχόμενη νίκη ήρθε απέναντι στους Μπόστον Σέλτικς (131-125), στην παράταση.

Η εμφάνιση του Greek Freak ήταν για μια ακόμα φορά «διαστημική» με 36 πόντους (1/3 τριπ., 11/23 διπ., 11/19 βολές), 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 μπλοκ, αλλά και 8 λάθη σε 45:55 , ωστόσο εκείνος που καθόρισε το ματς και σημείωσε 40 πόντους ήταν ο Τζρου Χόλιντεϊ.

Ο γκαρντ των Μιλγουόκι Μπακς (είχε 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα) σημείωσε ένα μεγάλο και καθοριστικό τρίποντο, 25.2 δεύτερα, πριν από το τέλος της παράτασης για να κάνει το σκορ 127-125 υπέρ της ομάδας του. Ενώ νωρίτερα, είχε κλέψει την μπάλα από τον Γουάιτ και τελείωσε τη φάση με κάρφωμα (123-122). Και μέσα σε όλα αυτά, σημειώστε και ένα τρίποντο πίσω από το κέντρο του γηπέδου στο φινάλε της 3ης περιόδου!

Οι Σέλτικς κατάφεραν, όπως και σε προηγούμενα ματς, να πιέσουν μέχρι το φινάλε για τη νίκη, μολονότι απουσίαζαν τέσσερις παίκτες που θα μπορούσαν να βρίσκονται στη βασική πεντάδα. Μάλιστα, η Βοστόνη οδήγησε το ματς στην παράταση, με ένα απίθανο τρίποντο του Σαμ Χάουζερ, 3 δεύτερα πριν από τέλος της 4ης περιόδου (116-116).

Ο παίκτης της εβδομάδας για την Ανατολή, ο Ντέρικ Γουάιτ έκανε ακόμα μία γεμάτη εμφάνιση με 27 πόντους, 12 ασίστ, ενώ ένας… φίλος από τα παλιά, ο Μάλκολμ Μπρόγκντον τελείωσε το ματς με 26 πόντους. Στους 18 σταμάτησε το νέο απόκτημα, ο Μάικ Μουσκάλα.

Καρδιοχτύπησαν με τον Γιάννη

Απέμενε 1:51 για το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Ο Giannis, σε μία προσπάθεια να πλησιάσει κοντά στο καλάθι των Σέλτικς έπεσε στο παρκέ, δείχνοντας να πονάει αρκετά στο γόνατό του. Αμέσως το ιατρικό επιτελείο των Μπακς μπήκε στο παρκέ για να του δώσει τις πρώτες βοήθειες.

Λίγο αργότερα σηκώθηκε και συνέχισε το ματς, με τον Μάικ Μπουντενχόλζερ να εξηγεί μετά το ματς ότι συγκρούστηκε «γόνατο με γόνατο» με κάποιον παίκτη των Σέλτικς, αλλά όσα του μετέφεραν είναι θετικά.

Κυνηγώντας την κορυφή

Πλέον, οι Μπακς «τρέχουν» το δεύτερο μεγαλύτερο σερί στην τρέχουσα σεζόν (11 νίκες), ισοφάρισαν αυτό των Μέμφις Γκρίζλις και πλέον απέναντι στους Σικάγο Μπουλς (ξημερώματα Παρασκευής, 02:30) κυνηγούν το πρώτο και καλύτερο για φέτος, τις 12 σερί επικρατήσεις των Μπρούκλιν Νετς.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-35, 64-63, 90-95, 116-116 (κ.α.), 131-125 (παρ.)