Λίγα 24ωρα μετά τη νίκη του επί της Άλμπα Βερολίνου για τη Euroleague, ο Ολυμπιακός πήγε στην Πάτρα για να αντιμετωπίσει τον Προμηθέα στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League και δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να πάρει την 7η νίκη του, όπως δείχνει και το γεγονός ότι επικράτησε με +28 (72-100) και ενώ νωρίτερα είχε φτάσει και στο +39.

Τα τρίποντα των Βεζένκοβ και ΜακΚίσικ έδωσαν από νωρίς το προβάδισμα στους Πειραιώτες αλλά οι Πατρινοί αντέδρασαν με τον Ντάγκουμπιτς και ισοφάρισαν 15-15, αλλά κάπου εκεί η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έσφιξε την άμυνά της και με τον ΜακΚίσικ να έχει 3/3 τρίποντα ξέφυγε με +17 (18-35), για να κλείσει τελικά την πρώτη περίοδο με +19 (20-39).

Ήταν, με λίγα λόγια, μια διαφορά που δεν γινόταν να ανατραπεί, υπό φυσιολογικές συνθήκες, στη συνέχεια του παιχνιδιού παρά το γεγονός ότι ήταν ακόμη νωρίς και η επιβεβαίωση ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Ολυμπιακός πήγε και στο +24 (26-50) χάρη στους Κάνααν και Λαρεντζάκη, για να… ρίξει τη διαφορά στους 20 πόντους ο Προμηθέας στο τέλος του ημιχρόνου (37-57).

Το μόνο που είχαν να κάνουν οι ερυθρόλευκοι, όπως αντιλαμβάνεται ο καθένας, ήταν να παραμείνουν σοβαροί και το έκαναν, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +30 (44-74) στο 25′ χάρη στους Γουόκαπ, Παπανικολάου και ΜακΚίσικ που συνέχιζαν να «πυροβολούν» από τη γραμμή του τριπόντου, με το σκορ να γίνεται… 48-87 στο 30′.

Και από εκεί και πέρα, όπως είναι λογικό, ο Ολυμπιακός, ο οποίος βρέθηκε και στο +41 (54-95), έριξε στροφές στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, δίνοντας την ευκαιρία στον Προμηθέα να… συμμαζέψει κάπως την κατάσταση (72-100).

Τα δεκάλεπτα: 20-39, 37-57, 48-87, 72-100