Η εκ των ουραγών της εφετινής Serie A, Βερόνα, έβαλε… δύσκολα στη Ρόμα, όμως στο φινάλε η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, βρήκε τον τρόπο για να φύγει με νίκη 3-1 απ’ το «Μπεντεγκόντι» στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής, επιστρέφοντας στις νίκες.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 27′ με τον Νταβίντοβιτς, όμως η αποβολή του σκόρερ στο 36′ για βίαιο μαρκάρισμα άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα. Ο Τζανιόλο έφερε το ματς στα ίσα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και στο φινάλε οι «τζαλορόσι» κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Βερόνα με πρωταγωνιστή τον 18χρονο Κρίστιαν Βολπάτο.

Ο νεαρός μέσος έδωσε προβάδισμα στους Ρωμαίους στο 88′ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων «σέρβιρε» το τρίτο γκολ της ομάδας του προς τον Ελ Σαραουί, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Αυτή ήτταν η 6η σερί ήττα για τη Βερόνα που παραμένει «βυθισμένη» στο βαθμολογικό πίνακα.

Νίκη και για την Μπολόνια

Η Μπολόνια πήρε πλέον τα… πάνω της στη Serie A και με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της – αυτή τη φορά στην έδρα της Μόντσα με 2-1 – ξέφυγε για τα καλά απ’ τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Στον αγώνα με το οποίο έπεσε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος, οι γηπεδούχοι ήθελαν πολύ το τρίποντο (και) για να το αφιερώσουν στον συμπαίκτη τους Πάμπλο Μαρί, ο οποίος προ ημερών δέχθηκε επίθεση με μαχαίρι σε εμπορικό κέντρο της πόλης και χρειάστηκε να υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση στην πλάτη, μένοντας εκτός δράσης για το επόμενο δίμηνο.

Στην προθέρμανση μάλιστα οι ποδοσφαιριστές της Μόντσα έκαναν το ζέσταμά τους, φορώντας όλοι τη φανέλα με το νούμερο «3» του Ισπανού κεντρικού αμυντικού, μέσα σε αποθέωση απ’ το κοινό της ιταλικής ομάδας. Η Μπολόνια, ωστόσο, δεν έδειξε διάθεση να «χαριστεί». Και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το εύστοχο πέναλτι του Πετάνια στο 57′, κατάφερε να «γυρίσει» το ματς μέσα σε 16 λεπτά χάρις στα γκολ των Φέργκιουσον (60′) κι Ορσολίνι (73′).