Έπειτα από τέσσερις νίκες στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές, εκ των οποίων οι τρεις επί ισπανικού εδάφους, ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Μονακό με στόχο το 5×5 αλλά τελικά υπέστη την πρώτη του ήττα στη φετινή Euroleague με το 76-81 στο ΣΕΦ.

Το παιχνίδι άρχισε με τους Πειραιώτες να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα και τους Μονεγάσκους να βρίσκουν πόντους μόνο από τον Τζέιμς, με τις δύο ομάδες να είναι πάντα κοντά στο σκορ και την πρώτη περίοδο να κλείνει με τους Πειραιώτες στο -1 (16-17).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Βεζένκοβ και ΜακΚίσικ να δίνουν λύσεις στον Ολυμπιακό, ενώ η Μονακό κατάφερνε να μένει κοντά αφού έπαιρνε επιθετικά ριμπάουντ και σκόραρε. Παρ’ όλα αυτά, ένα ξέσπασμα του ΜακΚίσικ προς το τέλος του ημιχρόνου είχε ως αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάει στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (37-33).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα άρχισε καλά και στην τρίτη περίοδο, πηγαίνοντας στο +8 (41-33), αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 10-0 και κατάφεραν να προσπεράσουν (41-43). Οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν με τα τρίποντα των Κάνααν και Βεζένκοβ, αλλά προς το τέλος της περιόδου οι Μονεγάσκοι έκαναν ένα μίνι ξέσπασμα και κατάφεραν να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (51-56).

Η Μονακό, για την οποία οι Ντιαλό και Οκόμπο έβαλαν κάποια δύσκολα καλάθια, είχε πλέον τον έλεγχο του παιχνιδιού και πήγε και στο +12 (54-66) στο 33′, με τον Ολυμπιακό να κάνει μια τελευταία αντεπίθεση, να πλησιάζει στο -6 (66-72) αλλά να μην καταφέρνει κάτι καλύτερο, αφού οι Γάλλοι ξέφυγαν πάλι με +10 (66-76) στο 37′ και τελικά πήραν τη νίκη με 76-81.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-33, 51-56, 76-81