Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 78-77 από τη Μονακό στο «Gaston-Medecin» του Πριγκιπάτου και η σειρά τους έγινε 2-2. Η πρόκριση στο Final 4 της Euroleague (Βελιγράδι, 19-21/5) θα καθοριστεί στο 5ο ματς στο «Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας» την Τετάρτη (4/5, 21:00). Η ομάδα που θα περάσει από αυτό το ζευγάρι θα αναμετρηθεί με την Αναντολού Εφές.

Ο Ολυμπιακός άρχισε το ματς πολύ καλά, με την άμυνά του να δημιουργεί ευκαιρίες στην επίθεση και τον Κώστα Παπανιοκολάου να… κουβαλάει την ομάδα του στο σκοράρισμα (8 π., 2/3 τρίποντα) και τους Σάσα Βεζένκοφ (5 π.) και Τάιλερ Ντόρσεϊ (4 π.) να συνδράμουν. Ωστόσο, η Μονακό βρήκε τρόπο να εκμεταλλευτεί την ταχύτητά της στο τρανζίσιον και στο τέλος της πρώτης περιόδου μετέτρεψε το 19-13 εις βάρος της σε 19-19, υπό το βλέμμα του σούπερ σταρ του NBA, Κέβιν Ντουράντ.

Η Μονακό συνέχισε να έχει… ρυθμό και στην αρχή του δεύτερου 10λέπτου και πήρε προβάδισμα με 27-23, αλλά ο Ολυμπιακός «ξύπνησε» και άρχισε να βγάζει άμυνες, ενώ ο Κώστας Σλούκας επέβαλε το τέμπο του και προκάλεσε προβλήματα στους Μονεγάσκους. Υπό τη δική του διεύθυνση και συμμετοχή στο σκοράρισμα οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα σερί 9-2 και προηγήθηκαν με 32-29. Πάνω που η Μονακό άρχιζε να αντιδρά, ένα τρίποντο του Σλούκα τρία λεπτά πριν από το τέλος έκανε το 38-32 για τους Πειραιώτες. Ο Έλληνας γκαρντ συνέχισε να εντυπωσιάζει κι έκλεισε το α’ μέρος με εννιά πόντους, αλλά η Μονακό εκμεταλλευόμενη τις ελεύθερες βολές έμεινε κοντά στο σκορ (42-38).

Ο Ολυμπιακός τα πήγε περίφημα στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου και η έστειλε τη διαφορά ακόμη και στο +11 (49-38). Από εκεί κι έπειτα, όμως, άρχισε η… κατηφόρα. Φορτώθηκαν με φάουλ οι «ερυθρόλευκοι» που αναγκάστηκαν να αλλάξουν το ροτέισον τους εξαιτίας των τριών προσωπικών που είχαν οι Ουόκαπ και Φαλ. Παράλληλα, επιθετικά δεν υπήρχαν λύσεις, με τη Μονακό αρχικά να «ροκανίζει» τη διαφορά και στη συνέχεια να παίρνει κεφάλι και να κλείνει την περίοδο με επιμέρους σκορ 27-19 και 65-61 στο σύνολο.

Στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, η Μονακό έδειχνε να… ξεμακραίνει στο σκορ (70-61) και τότε έπαιξε ρόλο η εμπειρία του Ολυμπιακού. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ, η ομάδα του ηρέμησε και σε κάτι παραπάνω από ένα λεπτό «έτρεξε» σερί 10-0 και ξαναμπήκε στο ματς γυρίζοντας το μομέντουμ της αναμέτρησης. Τα τελευταία λεπτά μετατράπηκαν σε μια άτυπη μονομαχαία Ντουέιν Μπέικον – Κώστα Σλούκα. Ο άσος της Μονακό με τέσσερις πόντους έβαλε… φρένο στη φόρα του Ολυμπιακού, αλλά προσωρινά, με τον Σλούκα να πετυχαίνει τεράστιο τρίποντο για να δώσει και πάλι το προβάδισμα με 77-76. Ο Μπέικον απάντησε για το 78-77 και το ματς «έσβησε» με το άστοχο τρίποντο του Σλούκα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 19-23, 27-19, 13-16

ΜΟΝΑΚΟ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Λι 4 (1), Μπέικον 21 (1), Βέστερμαν, Τόμας 16 (2), Μότουμ, Μοτιεγιούνας 5, Ουατάρα, Άντζουσιτς, Χολ 14, Τζέιμς 18 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6 (2), Ντόρσεϊ 7 (1), Λούντζης, Φαλ 11, Σλούκας 19 (3), Βεζένκοφ 17 (2), Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 13 (3), Ζαν-Σαρλ 1, ΜακΚίσικ