Την κατάκτηση του 11ου πρωταθλήματος της ιστορίας της πανηγυρίζει η Ατλέτικο Μαδρίτης, αφήνοντας στη 2η θέση τη Ρεάλ.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ήταν στο +2 πριν την έναρξη της τελευταίας αγωνιστικής, όπου αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Βαγιαδολίδ. Την ίδια ώρα, αυτή του Ζινεντίν Ζιντάν υποδεχόταν τη Βιγιαρεάλ.

Το ξεκίνημα ήταν κακό για την Ατλέτικο αφού δέχθηκε γκολ στο 18ο λεπτό από τον Πλάνο, αλλά δύο λεπτά μετά, στο 20′, σκόραρε και η Βιγιαρεάλ με τον Πίνο κόντρα στη Ρεάλ! Όλα ήταν ανοιχτά επομένως αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Ατλέτικο έκανε αυτό που έπρεπε.

Ο Κορέα ισοφάρισε (1-1) στο 57′ και ο Σουάρες έκανε το 1-2 στο 67′ δίνοντας το πρωτάθλημα στην ομάδα του Σιμεόνε, ο οποίος αδιαφορούσε για το τι έκανε η Ρεάλ από τη στιγμή που η ομάδα του είχε το αποτέλεσμα που ήθελε.

Για την ιστορία, πάντως, νίκησε με ανατροπή και η «βασίλισσα», με τον Μπενζεμά να ισοφαρίζει στο 87′ και τον Μόντριτς να κάνει το 2-1 στο 92′.