Ο τελικός του κυπέλλου μπάσκετ εξελίχθηκε σε θρίλερ αλλά είχε κιτρινόμαυρο happy end.

1981, 2000, 2001, 2018 και 2020 πλέον. Για 5η φορά η Βασίλισσα είναι κυπελλούχος Ελλάδας, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Ζήση και Ρέι. Ο πρώτος, ήταν αυτός που κατηύθυνε την Ένωση από την αρχή του τελικού, ο δεύτερος ήταν αυτός που πέτυχε κρίσιμους πόντους στο τέλος, δίνοντας λύσεις και τελικά… κούπα.

Οι κιτρινόμαυροι, πάντως, δεν άρχισαν καλά το ματς, με τον Προμηθέα να προηγείται με 12-6 στο 7′ και να κλείνει το πρώτο 10λεπτο έχοντας το προβάδισμα (13-12). Στη β’ περίοδο, όμως, οι Γιαννόπουλος και Τολιόπουλος εκτελούσαν από την περιφέρεια και η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ, φτάνοντας και στο +8 (21-29), πριν μειώσουν οι Πατρινοί στο -3 με το τέλος του ημιχρόνου (26-29).

Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου συνέχισε να ελέγχει το τέμπο και με όπλο την άμυνα της, διατηρούσε μια σχετικά καλή διαφορά (33-40 στο 28′ και 40-48 στο 33′). Το τρίποντο του Ζήση για το 43-51 στο 35′ έμοιαζε με καλάθι τίτλου για την Ένωση, αλλά ο Προμηθέας δεν απογοητεύθηκε και κατάφερε να μειώσει σε 50-51 στο 37′ και σε 55-56 στο 39′.

Τα πάντα, τελικά, κρίθηκαν στις βολές, από όπου η ΑΕΚ ήταν πιο εύστοχη και με το τελικό 57-61 πανηγύρισε το 5ο κύπελλο της ιστορίας της, το 2ο τα τελευταία τρία χρόνια και τον 4ο τίτλο επί προεδρίας Μάκη Αγγελόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-29, 38-43, 57-61.