Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στις «16» καλύτερες ομάδες του BCL καθώς έκανε εμφατικό πέρασμα από την έδρα της Φριμπούρ με 64-84 . Αυτή είναι η 6η νίκη στους τελευταίους επτά αγώνες για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Ο ΠΑΟΚ έκανε πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο και στις δύο πλευρές του παρκέ. Αμυντικά, δεν επίτρεψε στη Φριμπούρ να βάλει την μπάλα στο καλάθι και την ανάγκασε να κάνει κάτι που δεν συνηθίζει, να σουτάρει διαρκώς έξω από τα 6.75. Επιθετικά, η ελληνική ομάδα… ακούμπησε πάνω στην ευστοχία της (4/9) στο μακρινό σουτ κι έτσι μετά το αρχικά 0-6 και το 7-15 (7’) προηγήθηκε με 12-22 με το τέλος της περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε την ίδια συνέπεια στην άμυνά του στη δεύτερη περίοδο και κυρίως δεν πρόσεξε τον Μλάνταν. Έδωσε το δικαίωμα στην ελβετική ομάδα να πατήσει στη ρακέτα αλλά και να βρει πόντους στο transition game. Γι’ αυτό εξάλλου μείωσε σε 26-33 λίγο πριν τη συμπλήρωση πέντε λεπτών. Τα δύο τρίποντα των Γκος, Χάτσερ κράτησαν αυτή τη διαφορά για την ελληνική ομάδα (28-41) αλλά δέχθηκε έξι πόντους στα τελευταία 52’’ του πρώτου ημιχρόνου με συνέπεια να μειώσουν οι γηπεδούχοι σε 34-41.

Με κακές αποφάσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ, στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου, ο ΠΑΟΚ έδωσε ελπίδες στη Φριμπούρ. Ωστόσο, μετά το 44-48, ο Δικέφαλος έβαλε λογική και στόχευσε στο παιχνίδι του στην επίθεση και με σταθερό… συνοδοιπόρο το μακρινό σουτ με τους Γκος, Κόνιαρη, Τζόουνς επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (44-54) αλλά και στο +15 (46-61, 28:30). Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 51-62.

Διατηρώντας την άμυνά του σε πολύ καλό επίπεδο, ο ΠΑΟΚ δεν «πληγώθηκε» από την επιθετική δυστοκία του καθώς και η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο νούμερο (53-67) μετά τη συμπλήρωση τριών λεπτών στην τελευταία περίοδο. Με τα τρίποντα του Θόδωρου Ζάρα, ο ΠΑΟΚ κλείδωσε τη νίκη μετά την είσοδο του αγώνα στα τελευταία τρία λεπτά καθώς η διαφορά έφτασε και στους 19 πόντους (56-75).

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 34-41, 51-62, 64-84

Πέρασε και ο Προμηθέας παρά την ήττα

Ο Προμηθέας (8-5) είχε ευκαιρία να διεκδικήσει την πρώτη θέση του ομίλου του, αλλά παρουσιάστηκε «αγνώριστος» κόντρα στην Νεπτούνας (7-6) και ηττήθηκε με 82-69, για την 13η αγωνιστική του BCL. Στο παιχνίδι της πρόκρισης οι Λιθουανοί.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά μπορούσε εύκολα να εκμεταλλευτεί την ήττα της Μπολόνια από την Στρασμπούρ, και με νίκη επί της Νεπτούνας, να πάει να διεκδικήσει την τελευταία αγωνιστική την πρωτιά του ομίλου στην Ιταλία.

Ωστόσο, αυτό δεν έγινε, καθώς οι Πατρινοί παρουσιάστηκαν κόντρα στην λιθουανική ομάδα χωρίς συγκέντρωση και κάνοντας αβίαστα λάθη, σε συνδυασμό με την αστοχία, ηττήθηκαν (69-82).

Η μοναδική φορά που ο Προμηθέας βρέθηκε μπροστά στο σκορ ήταν στο 1ο λεπτό (2-0), με την Νεπτούναςνα παίρνει τον έλεγχο και να τον διατηρεί σε όλο το παιχνίδι, φτάνοντας την διαφορά και στο +19 (23-42, 15′).

Το ματς

Το πρώτο μέρος είχε… εφιαλτική εξέλιξη για τον Προμηθέα, ωστόσο κατάφερε να «συμμαζέψει» την κατάσταση. Η Νεπτούνας κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα κι έβρισκε στόχο πίσω από τα 6.75 κι έφτασε γρήγορα στο +13 (8-21, 8′), με μπροστάρηδες τους Ουίβερ και Γκαΐλιους. Ο Κατσίβελης μείωσε σε 15-36 (10′), αλλά η αμυντική λειτουργία των Πατρινών δεν… υπήρχε. Οι Λιθουανοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και πήγαν στο +19 (23-42, 15′), πετυχαίνοντας εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Εκεί, όμως, οι γηπεδούχοι… αφυπνίστηκαν και με επιμέρους 10-2, πλησίασαν στο σκορ (33-44, 18′), για να «πέσουν» από την διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (39-48, 20′).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Προμηθέας μείωσε κι άλλο (41-48, 21′), αλλά οι φιλοξενούμενοι, με νέο σερί, «άνοιξαν» πάλι την διαφορά (41-56, 24′). Ο Χολ έδωσε πολύτιμες βοήθειες μαζί με τον Μπράουν (50-59, 28′), αλλά η Νεπτούνας κράτησε το προβάδισμα στο 30′ (50-60).

Ο Προμηθέας έπρεπε να… τρέξει μέσα σε δέκα λεπτά και να «μαζέψει» την διαφορά, αλλά μόνο αυτό δεν έγινε. Η τεχνική ποινή στον πάγκο του, το τρίποντο του Ουίλιαμς και το αντιαθλητικό του Μέιερ στον Μασιούλις έδωσαν και πάλι τα «ηνία» στους Λιθουανούς (52-66, 32′), ενώ τα τρίποντα των Ολισεβίτσιους και Γκαΐλιους (67-78, 37′) έβαλαν τέλος στα όνειρα του Προμηθέα για νίκη (69-82).

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 39-48, 50-60, 69-82.

Τα σενάρια για τον Προμηθέα

Η 13η αγωνιστική ολοκληρώθηκε και η ομάδα της Πάτρας βρίσκεται κι επίσημα στους «16» της ευρωπαϊκής διοργάνωσης της FIBA.

Ο Προμηθέας βρίσκεται προς το παρόν στην 3η θέση του Δ’ Ομίλου με ρεκόρ 8-5, το οποίο έχει και η Μπεσίκτας, αλλά υπερισχύει στην μεταξύ τους ισοβαθμία.

Με την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων την επόμενη αγωνιστική ο Προμηθέας μπορεί να βρεθεί από πρώτος μέχρι και τέταρτος.

Στην κορυφή θα βρεθεί αν νικήσει με +10 πόντους την Μπολόνια την 14η αγωνιστική στην Ιταλία (85-95 το πρώτο ματς) και η Μπεσίκτας ηττηθεί από την Ολίμπια Λιουμπλιάνας.

Αν νικήσει με -10 πόντους τους Ιταλούς και η τούρκικη ομάδα ηττηθεί από τους Σλοβένους, τότε θα ανέβουν στην 2η θέση. Και στις δύο περιπτώσεις, οι Πατρινοί θα δώσουν το δεύτερο ματς των νοκ άουτ στο «Δ. Τόφαλος».

Διαφορετικά, αν ηττηθούν από την Μπολόνια και η Μπεσίκτας νικήσει, θα βρεθούν 3οι ή 4οι και θα δώσουν το πρώτο νοκ άουτ ματς στην έδρα τους.

Πηγή: gazzetta.gr