Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τσιλιμπάρη, Μυλωνά και Τζήρα, η Ελλάδα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην Κοζάνη κόντρα στους Σκοπιανούς και πέτυχε την πρώτη της νίκη στον 3ο όμιλο της 2ης προκριματικής φάσης του Εuro 2020. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν έχασε σε κανένα σημείο την αυτοσυγκέντρωσή του και με σωστές επιλογές, ειδικά στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα, πήρε το κρίσιμο δίποντο! Η Ελλάδα ξεκίνησε αγχωμένα το παιχνίδι και με συνεχόμενα λάθη στην επίθεση, έδωσε την ευκαιρία στους Σκοπιανούς να ξεφύγουν με 5-1 στο 10′. Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, οι διεθνείς ισορρόπησαν το παιχνίδι και ισοφάρισαν σε 8-8 στο 20′, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με την ΠΓΔΜ να προηγείται 13-12, χάρη σε γκολ του Ταλέφσκι στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Η άμυνα ήταν αυτή που έδωσε το έναυσμα για την μεγάλη νίκη, καθώς ο Τσιλιμπάρης από ένα σημείο και μετά ήταν ανίκητος, ενώ οι Σκοπιανοί ήταν φανερό πως είχαν κουραστεί στα τελευταία λεπτά. Η Ελλάδα το εκμεταλλεύτηκε αυτό και συνεχίσε να πιέζει κυρίως με τον Μυλωνά, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στην επίθεση. Χαρακτηριστικό της φοβερής άμυνας των διεθνών, είναι πως ανάγκασαν τους Σκοπιανούς σε παθητικό με το σκορ στο 25-24, δύο λεπτά πριν το τέλος! O Λαζάροφ πάλευε μόνος του για τους Σκοπιανούς και λίγο έλειψε να την κάνει τη ζημιά, όταν μείωσε σε 27-26 με μεγάλη δόση τύχης, όμως στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Τζήρας έκανε τεράστιο κλέψιμο και ο Μυλωνάς τελείωσε το παιχνίδι στην αντεπίθεση για το τελικό 28-26. Πηγή: gazzetta.gr