Με πολύ κόπο, άγχος και ιδρώτα, η ομάδα των ΗΠΑ επικράτησε 80-69 της Βραζιλίας σε φιλικό αγώνα που έγινε στην Ουάσινγκτον υπό το βλέμμα του Μπαράκ Ομπάμα. Η «σελεσάο» ζόρισε πολύ την αποκαλούμενη και Dream Team, καθώς προηγήθηκε με 27-17 στο πρώτο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο για να προηγηθούν με 37-32. Το ματς δεν κρίθηκε οριστικά πριν το τελευταίο πεντάλεπτο.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Λεμπρόν Τζέιμς με 30 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσε ο Κέβιν Ντουράντ. Ο Άλεξ Γκαρσία με 14 πόντους και ο Άντερσον Βαρεζάο με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ ξεχώρισαν από τη Βραζιλία.

Η ομάδα των ΗΠΑ θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια τη Μεγάλη Βρετανία στο Μάντσεστερ, ενώ ολοκληρώνει την προετοιμασία της για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου απέναντι στην Αργεντινή και την Ισπανία.