Το βάπτισμα του πυρός στο Προολυμπιακό Τουρνουά ήταν ακόμη πιο εύκολο του αναμενομένου για την Εθνική. Η «επίσημη αγαπημένη» συνέτριψε την Ιορδανία με 107-63 παρουσιάζοντας πειστική εικόνα και όμορφο μπάσκετ. Κορυφαίοι οι Παπανικολάου (19π.) και Πρίντεζης (16π.) Επόμενο ματς τα ξημερώματα της Πέμπτης (03:00 π.μ.) κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο.

Όταν «έσφιξε» πίσω…

Με σύνθεση αποτελούμενη από Καλάθη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπουρούση άρχισε τον αγώνα η Εθνική. Το σκοράρισμα δεν ήταν πρόβλημα για τους παίκτες του Ηλία Ζούρου, που «χτυπούσαν» τόσο στο ανοικτό γήπεδο, όσο και σε σετ παιχνίδι, τους αντιπάλους τους και τις άμυνες ζώνης και προσαρμογών που εφήρμοζαν. Την ίδια ώρα, ωστόσο, στην άμυνα ήταν ευάλωτοι αμυντικά, εξ ου και το ισχνό 12-10 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός επέλεξε να παίξει χωρίς σέντερ (με Καϊμακόγλου ή Φώτση στο «5») και το ελαφρύ σχήμα απέφερε καρπούς. Η ελληνική ομάδα βρήκε τα πατήματά της σταδιακά και στο δεύτερο μισό του παρκέ, ενώ με οδηγούς τους Πρίντεζη (8π.) και Παπανικολάου (7π.) ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 21-2 και προβάδισμα 33-12.

Ούτε για προπόνηση

Χρειάστηκε να περάσουν επτά αγωνιστικά λεπτά χωρίς να δεχτεί πόντο και να φτάσει στο διάστημα αυτό σε ένα σερί 23-0 η Εθνική, για να βάλουν… γκολ οι Ιορδανοί. Στο διάστημα αυτό η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +30 (42-12) με τις συνεχείς αλλαγές να μην αλλοιώνουν στο ελάχιστο την πολύ καλή εικόνα της ελληνικής ομάδας. Το ελληνικό προβάδισμα έφτασε και στους 35 (53-18) για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 56-23 και καθολική υπεροχή της Εθνικής. Για του λόγου το αληθές: 15/18 δίποντα (83%), 5/11 τρίποντα (45%) και 26 ριμπάουντ έναντι 8 των αντιπάλων.

Μια τυπική διαδικασία

Η «επίσημη αγαπημένη» δεν κατέβασε ταχύτητα και στα μέσα της τρίτης περιόδου έφτασε στο +40, 71-31. Πυροβολώντας με συνέπεια από την περιφέρεια και προσφέροντας όμορφο θέαμα στους περίπου 2.000 φιλάθλους στο γήπεδο, ανάμεσα στους οποίους και στους 200 «Πελαργούς» που δεν σταμάτησαν να τραγουδούν, έκλεισε το δεκάλεπτο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή του, 85-43. Η Εθνική έσπασε το φράγμα των 100 πόντων με γκολ-φάουλ του Μαυροειδή 4:29 πριν το τέλος (102-54) και… πενηντάρισε, 105-55, προτού κάποια τρίποντα της Ιορδανίας ψαλιδίσουν τη διαφορά στο τελικό 107-63.

Η Εθνική είχε σχεδόν εξωπραγματικά ποσοστά σε δίποντα (28/37) και τρίποντα (10/22), κυριάρχησε στα ριμπάουντ (48 έναντι 19) και μοίρασε 30 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 33-12, 56-23, 85-43, 107-63.

Ελλάδα (Ζούρος): Βασιλειάδης 5, Μπουρούσης 4, Ζήσης 7, Σπανούλης 6, Καλάθης 11, Φώτσης 11, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 19, Μπράμος 4, Μαυροειδής 15, Καϊμακόγλου 9.

Ιορδανία (Μπλάντγουιν):
Νατζάρ 3, Σαχέρ 3, Αμπουκόουρα 8, Καμέλ, Σοομπζόκοφ 14, Ντάγκλας 9, Αμπού Ρουκάγια, Αμπντέν, Αλαουάντι 10, Τζαμάλ, Αμπάς 11.

Διαιτητές: Βιθέντε Μπουλτό (Ισπανία), Αλεχάνδρο Τσίτι (Αργεντινή), Λόνγκσενγκ Κιάο (Κίνα).

* Ο Βαγγέλης Μάντζαρης δεν χρησιμοποιήθηκε, καθώς δεν είναι 100% έτοιμος μετά το διάστρεμμα που υπέστη. Πάντως αναμένεται να είναι διαθέσιμος για το ματς με το Πουέρτο Ρίκο.