Το ματς πήρε μια ώρα αναβολή εξαιτίας των καιρικών συνθηκών στην Ρώμη και για την Μίλαν θα ήταν σίγουρα καλύτερα να έχει αναβληθεί ή να μην παιζόταν ποτέ. Η Λάτσιο ήταν κλάσεις ανώτερη και με έναν τρομερό Ιμόμπιλε να κάνει ό,τι θέλει, σκόρπισε τους Rossoneri που υπέστησαν συντριβή από τον πρώτο σοβαρό αντίπαλο που αντιμετώπισαν φέτος. Ο Λουίς Αλμπέρτο το 4ο γκολ των Λατσιάλι, ο Μοντολίβο αυτό της τιμής για τους Rossoneri. Καλύτερα ξεκίνησε στο ματς η Μίλαν, που είχε τον έλεγχο του κέντρου και κυκλοφορούσε μπάλα. Στο 9’ ο Κεσί επέλεξε να μην δώσει στον Σούσο και να κάνει το σουτ στα χέρια του Στρακόσα, κατάληξη που είχε και εκείνο του Μπορίνι στο 14’. Η Λάτσιο σιγά-σιγά πατούσε καλύτερα και δεν άργησε να πάρει τα ηνία στο ματς παρά την αναγκαστική αλλαγή του Γουάλας με τον Μπάστος (15’). Στο 17’ ύστερα από κόρνερ ο παίκτης που μόλις είχε μπει στο ματς δεν κατάφερε να σκοράρει και η υπεροχή των Ρωμαίων έγινε καθαρό προβάδισμα νίκης μέσα σε τέσσερα λεπτά. Στο 38’ ο Κεσί πήγε απρόσεκτα στον Λουίς Αλμπέρτο και παραχώρησε πέναλτι το οποίο ο Ιμόμπιλε μετέτρεψε ε γκολ και στο 42’ με τρομερό βολέ μέσα από την περιοχή αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο τη σέντρα του Λούλιτς για το 2-0 που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Αν η Μίλαν είχε έστω μια ελπίδα για κάτι καλό στην επανάληψη, αυτή διαλύθηκε στα πρώτα λεπτά. Στο 48’ ο Λούλιτς έκανε πλάκα στον Καλάμπρια και τη συρτή σέντρα από αριστερά, το τσίμπημα της μπάλας από τον Παρόλο ήταν μαγικό και ο Ιμόμπιλε τελείωσε τη φάση με το αριστερό ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ για το 3-0. Στο επόμενο λεπτό ο 27χρονος επιθετικός έφυγε στην αντεπίθεση και γύρισε στον Λουίς Αλμπέρτο, ο οποίος από κοντά έκανε το 4-0 μέσα σε πανικό στο Olimpico. Στο 56’ ο Μοντολίβο ύστερα από φάουλ που πήγε στο τείχος μείωσε αλλά η Μίλαν δεν μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο. Απεναντίας στο 70’ ο Ιμόμπιλε έχασε ευκαιρία για το καρέ έχοντας αφήσει πρώτα πίσω τον Μπονούτσι και στις καθυστερήσεις είδε κόκκινη ο Παρόλο για τους γηπεδούχους. Πηγή: gazzetta.gr