Με τον Μπακασέτα να ανοίγει το σκορ στο 3ο λεπτό και τον Ιωαννίδη να βρίσκει δίχτυα στο 52′ με εκτέλεση πέναλτι, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Άρη με 2-0, επέστρεψε στα τρίποντα μετά τη γκέλα με την Κηφισιά και είναι στο -3 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής περιόδου της Stoiximan Super League και την έναρξη των play off.

Οι Πράσινοι δεν σκέφτονταν τίποτα άλλο πλην της νίκης ώστε να μη χάσουν κι άλλο έδαφος στη μάχη του τίτλου και ξεκίνησαν απλά τέλεια στο ματς, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Μπακασέτα μετά την πάσα του Παλάσιος. Ένα γκολ που μέτρησε μετά την εξέταση του VAR αφού αρχικά είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ ο Αργεντίνος, ο οποίος τελικά καλυπτόταν.

Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ, επομένως, πήρε με το ξεκίνημα το προβάδισμα και θα μπορούσε να το διευρύνει στο 5′ στο τετ α τετ του Μπακασέτα, μετά την πάσα του Ιωαννίδη, αλλά ο Κουέστα κατάφερε να αποκρούσει με τα πόδια, ενώ στο 14′, σε νέα μεγάλη φάση, ο Μπερνάρ αμαρκάριστος εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα άουτ.

Οι Πράσινοι, όπως αντιλαμβάνεται ο καθένας, ήταν φουριόζοι θέλοντας να βάλουν από νωρίς βάσεις νίκης και στο 18′ είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία, αυτή τη φορά με το ωραίο πλασέ του Ιωαννίδη, μετά την κάθετη του Ζέκα, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με το σκορ να παραμένει στο 1-0.

Ο Παναθηναϊκός ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο και μπήκε στο δεύτερο με στόχο να «κλειδώσει» τη νίκη και δεν άργησε να το κάνει: Στο 49′ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σουλεϊμάνοφ σε εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι μετά την εξέταση του VAR, με τον Ιωαννίδη να εκτελεί στο 52′ και να γράφει το 2-0.

Στο επόμενο λεπτό ο Έλληνας φορ έβγαλε σε θέση βολής τον Παλάσιος αλλά ο Κουέστα απέκρουσε και το παιχνίδι συνεχίστηκε με τους Πράσινους να ελέγχουν πλήρως την κατάσταση, να μη νιώθουν πραγματική απειλή και να αγγίζουν το τρίτο γκολ στο 88′ με τον Αράο, μετά τη συνεργασία του με τον Μαντσίνι, αλλά ο Ροζ πρόλαβε να απομακρύνει τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ακαϊντίν, Ούγκο, Μλαντένοβιτς, Ζέκα, Τσέριν (80’ Αράο), Παλάσιος (79’ Μαντσίνι), Μπακασέτας (89’ Βιλένα), Μπερνάρ (91′ Λημνιός), Ιωαννίδης (80’ Σπόραρ).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Ρόουζ, Μοντόγια (72’ Φεράρι), Νταρίντα, Ζιλ (71’ Βέλεθ), Τζούρασεκ (46’ Γκαρθία), Σουλεϊμάνοφ (84’ Φετφατζίδης), Ζαμόρα, Μορόν (46’ Ανσαριφάρντ).