Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της Α1 μπάσκετ Γυναικών και τον νίκησε με 71-61, πράγμα που σημαίνει ότι παραμένει, έχοντας και ένα παιχνίδι περισσότερο, στην 1η θέση της βαθμολογίας, καλύπτοντας παράλληλα και τη διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο, όπως δείχνει και το 17-16 στο τέλος αυτής, στη δεύτερη όμως οι Ερυθρόλευκες μπήκαν δυνατά, με σερί 7-0 μετέτρεψαν το σκορ σε 24-16 και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό για το 30-18, ελέγχοντας την κατάσταση.

Οι Πράσινες προσπάθησαν να μειώσουν αλλά το 39-25 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου δείχνει ότι δεν τα κατάφεραν, με την κατάσταση να αλλάζει στην τρίτη περίοδο… Εκεί, ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις στην επίθεση από τις Τζόουνς και Παυλοπούλου και κατάφερε να μειώσει σε 48-45 και στη συνέχεια σε 50-49, με το ντέρμπι να έχει γίνει ξανά… ντέρμπι.

Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως, ο Ολυμπιακός με σερί 8-0 ξέφυγε με 58-49 και στη συνέχεια ήλεγξε τον ρυθμό και τα ριμπάουντ, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 71-61.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-25, 50-49, 71-61