Η εκπληκτική πορεία του Καναδά στο φετινό Μουντομπάσκετ συνεχίζεται αφού νίκησε και τη Σλοβενία, για την οποία αποβλήθηκε ο Ντόντσιτς, με 100-89 και έκλεισε ραντεβού με τη Σερβία στους «4», εκεί όπου βρίσκεται και η Γερμανία μετά τη νίκη της με 81-79 επί της Λετονίας, έχοντας πλέον μπροστά της την ομάδα των ΗΠΑ.

Στο Καναδάς – Σλοβενία ο Ντόντσιτς άρχισε «ζεστός» αλλά το ίδιο συνέβη και με τον Γκίλτζιους από την άλλη πλευρά, οπότε οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, όπως δείχνει και το 26-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι Μπρουκς και Ντορτ προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να σταματήσουν τον Ντόντσιτς αλλά αυτός… επίσης με κάθε τρόπο έβρισκε στόχο, με τη Σλοβενία να βρίσκει συνέχεια λύσεις από το τρίποντο (10/17 στις πρώτες δύο περιόδους) και το σκορ να είναι ισόπαλο (50-50) στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, όμως, οι Μπάρετ και Μπρουκς έδωσαν διαφορά στον Καναδά που πήγε και στο +14 (72-58) στο 27′, με τον Ντόντσιτς να προσπαθεί να κρατήσει μέσα στο παιχνίδι τη Σλοβενία (80-71 στο 30′). Η αποβολή του, όμως, στο 33′ με δεύτερη τεχνική ποινή για διαμαρτυρία ένα λεπτό έπειτα από αυτή του Μπρουκς για τον Καναδά, έκοψε τα πόδια των Σλοβένων, οι οποίοι δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και είδαν τους Καναδούς να παίρνουν τη νίκη με 100-89 και την πρόκριση για τους ημιτελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 50-50, 80-71, 100-89

Στους «4» η Γερμανία με Μο και Φραντς Βάγκνερ

Στον άλλο προημιτελικό της ημέρας, η Λετονία με 3/3 τρίποντα του Μπέρτανς στο ξεκίνησε ξέφυγε με +10 (13-3 στο 6′) κόντρα στη Γερμανία, η οποία πάντως βρήκε λύσεις από τον Βάγκνερ και παρέμεινε κοντά (13-16) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Και όχι μόνο αυτό, αλλά με σερί 10-0 κατάφερε να πάει και στο +5 (25-20) στο 14′, έχοντας για πρωταγωνιστή πάντα τον Βάγκνερ που έκανε τη διαφορά. Οι Λετονοί κατάφεραν να αντιδράσουν με τον Μπέρτανς, ο Λο έβαλε 5 συνεχόμενους πόντους για τα Πάντσερ και τελικά το ημίχρονο έκλεισε με τους Γερμανούς στο +2 (36-34).

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ και στην τρίτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με τη Γερμανία στο +3 (62-59), αλλά στο ξεκίνημα της 4ης ο Βάγκνερ έστειλε την ομάδα του στο +11 (70-59). Παρ’ όλα αυτά, η Λετονία δεν τα παράτησε και με όπλο τα σουτ τριών πόντων κατάφερε να πλησιάσει στο -2 (81-79) έχοντας μάλιστα την ευκαιρία να πάρει και τη νίκη αφού το τελευταίο σουτ του αγώνα ήταν δικό της αλλά ο Μπέρτανς αστόχησε στο τρίποντο και οι Γερμανοί πήραν την πρόκριση για τους «4», όπου τους περιμένουν οι ΗΠΑ.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 36-34, 62-59, 81-79