Το 1-1 του πρώτου αγώνα θεωρητικά έδινε ελπίδες στη Λειψία για πρόκριση στους «8» του Champions League, στην πράξη όμως αποδείχθηκε ότι δεν είχε ούτε μία, αφού ο Χάαλαντ ήταν σε απίστευτη βραδιά και έβαλε 5 γκολ για τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία τελικά επικράτησε με 7-0 έχοντας για σκόρερ και τους Γκουντογκάν και Ντε Μπρόινε, παίρνοντας πανηγυρικά το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Μπορεί το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα να τα άφηνε όλα ανοιχτά σε ό,τι αφορά την υπόθεση πρόκριση, όλοι όμως ήξεραν ότι οι Άγγλοι ήταν το φαβορί και η επιβεβαίωση ήρθε από το πρωτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο… 3-0. Πρωταγωνιστής; Ποιος άλλος από τον Χάαλαντ, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 22′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μετά το χέρι του Χένριχς, έκανε το 2-0 στο 24′ με κεφαλιά στην επαναφορά μετά το οριζόντιο δοκάρι του Ντε Μπρόινε και έγραψε και το 3-0, κάνοντας χατ-τρικ, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ξανά στην επαναφορά μετά το δοκάρι του Ντίας έπειτα από το κόρνερ του Γκρίλις.

Η πρόκριση, με λίγα λόγια, είχε ήδη κριθεί, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η Σίτι σταμάτησε… Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έκανε το 4-0 στο 49′ με τελείωμα του Γκουντογκάν εντός περιοχής μετά το γύρισμα του Γκρίλις, για να αναλάβει στη συνέχεια ξανά ο Χάαλαντ: 4ο γκολ στο 54′ και 5-0 με διπλή προσπάθεια, 5ο γκολ στο 57′ και 6-0 με σουτ εντός περιοχής μετά την απόκρουση του Μπλάσβιτ σε σουτ του Ακάνζι!

Έτσι, ο Νορβηγός φορ έγινς ο 3ος παίκτης, μετά τους Λουίς Αντριάνο και Λιονέλ Μέσι, με 5 γκολ σε έναν αγώνα Champions League, με την ομάδα του να παίρνει εύκολα την πρόκριση για τους προημιτελικούς βάζοντας και 7ο γκολ στο 92′ με σουτ του Ντε Μπρόινε στο παραθυράκι, περιμένοντας την κλήρωση για να μάθει τον επόμενο αντίπαλο.