Με μία εντυπωσιακή ανατροπή κι ενώ βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, η Γιουβέντους επικράτησε με 4-2 της Τορίνο στο μεγάλο ντέρμπι της πόλης, με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 24ης αγωνιστικής της Serie A, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται το τελευταίο διάστημα.

Η είδηση του αγώνα ήταν η επιστροφή του Πολ Πογκμπά στην ενεργό δράση. Ο Γάλλος διεθνής μέσος ταλαιπωρήθηκε από το ξεκίνημα της σεζόν με συνεχείς τραυματισμούς, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να βοηθήσει την ομάδα του. Έκανε το ντεμπούτο του στην τρέχουσα περίοδο μπαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο στο 69ο λεπτό αντί του Μπαρενετσέα κάτω από το θερμό χειροκρότημα της εξέδρας.

Η 4η διαδοδική νίκη των «μπιανκονέρι» στη Serie A (έμειναν για 7ο σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις αήττητοι, με μόλις μία ισοπαλία) τους έφερε στο -6 από την 6η Αταλάντα και το ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ περιμένουν και την απόφαση για την έφεση που έχουν υποβάλλει μετά την τιμωρία της αφαίρεσης 15 βαθμών που τους επιβλήθηκε πριν από λίγο καιρό.

Η «γκρανάτα» προηγήθηκε δύο φορές στο πρώτο μέρος με τους Καραμό (2′) και Σανάμπρια (43′), αλλά οι γηπεδούχοι «απάντησαν» ισάριθμες (16′ Κουαδράδο, 45’+1′ Ντανίλο), για να σκοράρουν άλλες δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο με τους Μπρέμερ (71′) και Ραμπιό (80′). Ως εκ τούτου έμειναν για 18ο συνεχόμενο ματς αήττητοι απέναντι στην Τορίνο (14-4-0) και συγκεκριμένα από τον Απρίλιο του 2015, όταν είχαν χάσει με 2-1.

Ήττα-σοκ για τη Ρόμα

Περίπου ένα μήνα αφότου την απέκλεισε στους προημιτελικούς του Coppa Italia, η Κρεμονέζε πέταξε νέα «βόμβα» με τη Ρόμα, αυτή την φορά στη Serie A. Η ομάδα από την Κρεμόνα, στο προτελευταίο χρονικά ματς της 24ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος πανηγύρισε το 2 στα 2 με τους «Ρωμαίους», με το ίδιο, μάλιστα, σκορ (2-1).

Το συγκρότημα του Νταβίντε Μπαλαρντίνι μετά από 23 αγώνες στη Serie A (9 ισοπαλίες και 14 ήττες) πέτυχε την πρώτη εφετινή του νίκη στο πρωτάθλημα, παρ΄ όλα αυτά θα χρειαστεί κι άλλα… θαύματα για να γλιτώσει τον υποβιβασμό.

Μετά την ήττα-αποκλεισμό από την Κρεμονέζε στο «Ολίμπικο» (1/02), στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου, η Ρόμα ηττήθηκε ξανά από τη μέχρι πριν την έναρξη του ματς ουραγό της κατάταξης κι έμεινε εκτός τετράδας.

Στο 46ο λεπτό της αναμέτρησης ο διαιτητής Πιτσινίνι απέβαλλε με κόκκινη κάρτα τον τεχνικό των «τζαλορόσι», Ζοσέ Μουρίνιο, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα.