Ένα 10λεπτο ξέσπασμα της Λέστερ στο πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε αρκετό για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς να πανηγυρίσει την πρώτη φετινή της νίκη στην Premier League – επικράτησε με 4-0 της Νότιγχαμ Φόρεστ εντός έδρας στο ματς ολοκλήρωσε την 9η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος.

Μετά από 6 ήττες και μία ισοπαλία, το ντέρμπι ουραγών με τη Νότιγχαμ Φόρεστ στο «King Power Stadium» ήταν «μονόδρομος» για τις «αλεπούδες», που με το εμφατικό 4-0 «έσπασαν το ρόδι» στο πρωτάθλημα κι ελπίζουν σε καλύτερη συνέχεια.

Απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Τζέιμς Μάντισον (25′, 35′ – αυτό με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ), ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, ενώ από δική του ασίστ στο 73ο λεπτό ο Πάτσον Ντακά έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» (73′), ενώ δίχτυα βρήκε και ο Χάρβεϊ Μπαρνς στο 27′.

Ο Στίβ Κούπερ είδε την ομάδα του να φεύγει χωρίς βαθμό για πέμπτο συνεχόμενο ματς και σαφώς δεν θα πρέπει να αισθάνεται καθόλου σίγουρος στην θέση του. Μάλιστα, σύμφωνα με τα βρετανικά ΜΜΕ, η πίεση προς το πρόσωπο του αυξάνεται και δεν είναι εκτός πραγματικότητας το σενάριο της απόλυσής του.

Η ομάδα του, άλλωστε, έπειτα από μεταγραφές που ξεπέρασαν τα 150 εκατομμύρια ευρώ δεν αποδίδει σύμφωνα με την επένδυση που έγινε. Προέρχεται από πέντε διαδοχικές ήττες στην Premier League και μάλιστα στα τέσσερα παιχνίδια της για το πρωτάθλημα έχει δεχθεί τουλάχιστον τρία σε κάθε ένα απ’ αυτά, ενώ στο διάστημα που τρέχει το αρνητικό σερί μετράει 16 γκολ κατά!