Σε παρωδία εξελίσσεται το παιχνίδι Μπελενένσες – Μπενφίκα για το πορτογαλικό πρωτάθλημα, το οποίο διεξάγεται κανονικά παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έχουν 14 παίκτες εκτός δράσης λόγω κορονοϊού. Συνέπεια αυτού ήταν να μείνουν με… 9 όλους κι όλους και μάλιστα οι δύο είναι τερματοφύλακες, με τη Μπενφίκα να μην χαρίζεται και να βάζει 7 γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

«Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν ζητήσαμε από κανέναν τη ματαίωση την αναβολή του αγώνα. Ούτε από τη Μπενφίκα, ούτε από τη Λίγκα, ούτε από τις υγειονομικές αρχές, συνεπώς δεν τίθεται θέμα αιτήματος, άρνησης ή διαφωνίας», ήταν οι δηλώσεις του Ρουί Πέδρο Σοάρες, προέδρου της Μπελενένσες, πριν την έναρξη της αναμέτρησης και με δεδομένο ότι θα μιλήσει και μετά τη λήξη, θα έχει ενδιαφέρον το να πει αν μετάνιωσε που δεν έκανε αίτημα αναβολής.

Και το γιατί, το δείχνει το σκορ του πρώτου ημίχρονου: 0-7 για τη Μπενφίκα, η οποία δεν έδειξε κανένα έλεος, σκοράροντας στο 1′, στο 14′, στο 27′, στο 32′, στο 36′, στο 39′ και στο 45′.