Μόνο το… διαιτητή δεν νίκησε η Λιόν! Ο Λόπες έκανε ό,τι μπορούσε για να κρατήσει το προβάδισμα των «λιονέ» στις ευκαιρίες της Παρί Σεν Ζερμέν, ωστόσο με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι (το οποίο εκτελέστηκε δύο φορές!), οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 στο «Ζερλάν».

Με την ισοπαλία αυτή, η ομάδα του Φουρνιέ παρέμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία, φτάνοντας τους 50 βαθμούς, με τις δεύτερες Παρί και Μαρσέιγ να έχουν από 48.

Πολύ δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση η Παρί Σεν Ζερμέν, με τον τερματοφύλακα Λόπες να είχε πει ουκ ολίγες φορές «όχι» στις ευκαιρίες της. Στο 31’ η Λιόν άνοιξε το σκορ με τον Ενζί και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ίδιο μοτίβο –με τους Παριζιάνους να πιέζουν- ήταν και το δεύτερο μέρος, με όλες τις προσπάθειες να σταματούν στον εξαιρετικό Πορτογάλο τερματοφύλακα! Όμως, στο 66’ ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι στον Βεράτι ύστερα από ανατροπή -που δεν φαίνεται να τον βρίσκει- του Ροζ.

Ο Ιμπραΐμοβιτς το εκτέλεσε, με τον πορτιέρε των «λιονέ» να αποκρούει! Αλλά, αμέσως δόθηκε η επανάληψη από τον «άρχοντα» του ματς –λόγω της πρόωρης εισόδου παικτών στη μεγάλη περιοχή- με τον Σουηδό επιθετικό να μην λαθεύει και δεύτερη φορά και να διαμορφώνει το τελικό 1-1!