Πραγματοποιώντας πολύ κακή εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εντός έδρας με 15 πόντους διαφορά από την ανώτερη Μπασκόνια.

Η φετινή Euroleague έχει εξελιχθεί σε εφιάλτη για τους πράσινους, οι οποίοι έχουν πλέον 10 νίκες και… 20 ήττες. Αριθμοί που λένε όλη την αλήθεια για τη φετινή ομάδα, η οποία δεν μπορεί να σταθεί με αξιώσεις σε αυτό το επίπεδο και αποδείχθηκε και κόντρα στους Βάσκους.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-7 το 5′, για να εξελιχθεί η συνέχεια του πρώτου δεκάλεπτου σε… μονομαχία των Μήτογλου και Πολονάρα. Οι πράσινοι το πάλευαν αλλά η Μπασκόνια είχε 5/5 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, την οποία έκλεισε έχοντας το προβάδισμα (21-25).

Στο β’ δεκάλεπτο ο Κάτας και οι παίκτες του εκνευρίστηκαν με κάποιες διαιτητικές αποφάσεις και αυτό είχε ως συνέπεια οι Ισπανοί να ανοίξουν τη διαφορά (27-37 στο 15′), κλείνοντας το ημίχρονο στο +8 (41-49). Το ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό ήταν να μειώσει αλλά στην τρίτη περίοδο τα πράγματα έγιναν χειρότερα, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά διψήφια διαφορά (51-64 στο 28′ και 59-72 στο 30′), με την κατάσταση να μην αλλάζει στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Μπασκόνια έφτασε ακόμη και στο +21 (62-83 στο 34′) αφού δεν χαλάρωσε καθόλου, επικρατώντας τελικά με +15 (82-97).

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 41-49, 59-72, 82-97