Συνέχεια στους τελικούς του NBA έδωσε ο Τζίμι Μπάτλερ, καθώς οδήγησε τους Χιτ σε νίκη επί των Λέικερς με 111-108.

Ο σταρ της ομάδας του Μαϊάμι ολοκλήρωσε το ματς με triple double (35 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 11 ασίστ), με αποτέλεσμα η ομάδα του να στείλει τη διαδικασία σε έκτο ματς, παρά τη φιλότιμη προσπάθεια του ΛεΜπρον Τζέιμς που σταμάτησε στους 40 πόντους.

Οι Χιτ, κατάφεραν να ξεφύγουν από την πρώτη περίοδο στο σκορ με 27-36, ενώ πήραν διαφορά 11 πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο με 30-41. Οι Λέικερς, αντέδρασαν και μείωσαν σε 53-54, πριν το Μαϊάμι με πρωταγωνιστή τον Μπάτλερ προηγηθεί και πάλι με 54-60 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Ντέιβις, που επέστρεψε από τον τραυματισμό του, βοήθησε τους Λέικερς να ισοφαρίσουν σε 70-70, χωρίς και πάλι να μπορέσουν να προηγηθούν. Οι Χιτ πήγαν την διαφορά πρώτα στο +8 (70-78) για να κλείσουν το τρίτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 82-88. Στη τέταρτη περίοδο είδαμε πραγματική ματσάρα, με τους Λέικερς να προηγούνται για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο με 97-96.

Από το 101-103 το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια ανά επίθεση! 21″ πριν το τέλος, ο Ντέιβις έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 108-107, με τον Μπάτλερ με δύο εύστοχες βολές να κάνει το 108-109 16″ πριν το τέλος. Εκεί, ο ΛεΜπρόν πήρε την μπάλα κι έδωσε πάσα στον ξεμαρκάριστο Γκριν που αστόχησε σε τρίποντο, ο Μόρις πήρε το επιθετικό ριμπάουντ αλλά πέταξε την μπάλα εκτός γηπέδου με αποτέλεσμα να… κρεμάσει τους Λέικερς! Στην τελευταία επίθεση ο Χάροου κέρδισε φάουλ, ευστόχησε σε δύο βολές και διαμόρφωσε το τελικό 108-111.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-36, 56-60, 82-88, 108-111.