Ο Τσιτσιπάς πήγε… τρένο μέχρι τα ημιτελικά, κάνοντας μεγάλες εμφανίσεις, όμως έχασε στις λεπτομέρειες στον ημιτελικό του Όπεν του Εστορίλ από τον Ζοάο Σόουζα. Ο νικητής ήταν σαν να παίζει… εντός έδρας και μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, καταφέρνοντας να επικρατήσει στο πρώτο σετ με 6-4. Η απάντηση του Έλληνα πρωταθλητή ήταν άμεση. Ο Τσιτσιπάς δεν έδειξε να επηρεάζεται καθόλου από την απώλεια του πρώτου σετ και μπήκε με τρομερή ενέργεια, κάνοντας 5-0 σερί στα γκέιμς. Ο Σόουζα μείωσε, όμως ο Τσιτσιπάς έκανε το 6-1 και ισοφάρισε το ματς. Το τρίτο σετ πήγε στο τάι μπρέικ, αφού κανείς από τους δύο αντιπάλους δεν κατάφερε να «σπάσει» το σερβίς του άλλου. Εκεί, ο Σόουζα πήρε τη νίκη με 7-4 και ο Τσιτσιπάς πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στη Μαδρίτη.