Ισπανική υπόθεση θα είναι ο φετινός τελικός του Europa League. H Ατλέτικ Μπιλμπάο Μπιλμπάο επιβλήθηκε με 3-1 της Σπόρτινγκ Λισσαβόνας στον Σαν Μαμές.

Το σκορ για την Μπιλμπάο άνοιξε ο Σουσαέτα με όμορφο σουτ στο 17′ λεπτό, ύστερα από εκπληκτική πάσα του Γιορέντε με το στήθος.

Η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας ισοφάρισε στο 43′ λεπτό σε 1-1, όταν μετά από φάση διαρκείας και διαδοχικά σουτ ο Φολκσβίνγκεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η χαρά της ισοφάρισης για την Σπόρτινγκ κράτησε μόλις 2 λεπτά, αφού έπειτα από εντυπωσιακή ενέργεια του Γιορέντε, ο Μουνιαΐν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ακριβώς με τη ληξη του 1ου ημιχρόνου.

Η Μπιλμπάο έφτασε στο 3-1 στο 88′ λεπτό με γκολ του Γιορέντε, μετά από εντυπωσιακή ενέργεια του Γκόμες.