Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού ήταν… πραγματικός ηγέτης στην αναμέτρηση με την Αναντολού Εφές! Πήρε από το χέρι τους «πράσινους» και τους οδήγησε σε μια υπερπολύτιμη νίκη η οποία ήταν η 3η σερί στην διοργάνωση με αποτέλεσμα να φτάσουν στο 5-3 ύστερα από την 8η αγωνιστική της διοργάνωσης. Ουσιαστικά πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του, φτάνοντας μια ανάσα από το triple double fugure με 29 πόντους (7/13 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/8 βολές), 10 ασίστ, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 42 βαθμούς στο συνολικό ranking! Αποκορύφωμα το τρίποντο στα 48 δευτερόλεπτα με το οποίο έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 82-79 το οποίο έμελλε να καθορίσει και τον τελικό νικητή του ματς. Βέβαια στην τελευταία κατοχή το ματς πήγε να… θυμίσει Βιτόρια, αλλά οι Γκιστ και Καλάθης έπαιξαν εξαιρετική άμυνα πάνω στον -εξαιρετικό- Μακ Κόλουμ και δεν τον άφησαν να κάνει σουτ κάτω από σωστές προύποθέσεις. ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Χάρη στον Καλάθη, ο Παναθηναϊκός έδειξε… χαρακτήρα για ένα ματς μακριά από το ΟΑΚΑ, αποδεικνύοντας ότι οι «πράσινοι» δεν θα στηριχθούν φέτος μόνο στην έδρα τους, έχοντας περάσει τόσο από το ΣΕΦ, όσο και από την Πόλη. Στην αναμέτρηση με την Εφές μπορεί να έχασε στο τέταρτο δεκάλεπτο τη συγκέντρωσή του με αποτέλεσμα να δεχθεί ένα σερί 10-0 και να βρεθεί από το +5 (57-62) στο -5 (67-62) ωστόσο είχε τις λύσεις για να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα. Όπερ και εγένετο. Με τον Νικ Καλάθη να παίρνει την ομάδα του από το χέρι και τους Γκιστ, Σίνγκλετον να ακολουθούν, ο Παναθηναϊκός γύρισε το ματς και κατάφερε να φτάσει στο πολυπόθητο «διπλό» το οποίο ενδεχομένως να αποδειχθεί και «χρυσάφι» στη συνέχεια. Βέβαια υπήρξαν προβλήματα στην άμυνα και δη μέσα στο καλάθι από τους Στίματς, Μότουμ και Ντάνστον, ωστόσο μπόρεσε να περιορίσει τη δράση τους στο δεύτερο ημίχρονο και να διεκδικήσει τη νίκη. Σημαντικό ρόλο για την εξέλιξη του ματς έπαιξε και ένα πολύ δύσκολο σουτ του Ρίβερς στο 1:48 πριν από το τέλος με το οποίο έφερε το ματς στα ίσια (79-79) και δεν άφησε την Εφές να ξεφύγει.ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο παρκέ του «Sinan Erdem Dome» και φρόντισε να γίνει το αφεντικό του αγώνα χάρη στον… διαστημικό Νικ Καλάθη, ο οποίος έκανε όλες τις δουλειές στο γήπεδο. Σκόραρε, μοίραζε, έπαιρνε ριμπάουντ και είχε τον ηγετικό ρόλο για λογαριασμό των «πρασίνων». Παράλληλα η ευστοχία έξω από τα 6.75 συνεχίστηκε όπως στο ματς με την Χίμκι στο ΟΑΚΑ με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 26-16 λίγο πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (28-21). Ο Κρις Σίνγκλετον συμπλήρωνε ιδανικά τον Καλάθη στην επίθεση, ενώ το μεγάλο πρόβλημα ήταν στην άμυνα. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δέχθηκε πολλά καλάθια μέσα από το «ζωγραφιστό», ενώ οι Μπροκ Μότουμ και Έρικ Μακ Κόλουμ ήταν εκείνοι που είχαν αναλάβει δράση από την περιφέρεια. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο δεκάλεπτο η Εφές είχε 8/8 δίποντα (!) με τον Παναθηναϊκό να μετράει 12/18 εντός παιδιάς σε αυτό το διάστημα.ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Όπως ήταν λογικό ο Τσάβι Πασκουάλ έπρεπε να ανοίξει το rotation, με αποτέλεσμα να χάσει ο Παναθηναϊκός το προβάδισμα και η Εφές να μπει ξανά στο παιχνίδι. Σε αυτό έπαιξε ρόλο η… ξεκούραση του Νικ Καλάθη, με τον Λούκας Λεκαβίτσιους να μην «γεμίζει» τα παπούτσια του όπως θα περίμενε ο Καταλανός τεχνικός. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η τουρκική ομάδα, παίρνοντας προβάδισμα με 42-37. Όμως ο Βουγιούκας σε συνδυασμό με την επιστροφή του Καλάθη στο παρκέ άλλαξαν εκ νέου άρδην την εικόνα του ματς και έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου. Ο διεθνής γκαρντ είχε στο πρώτο μισό του αγώνα 10 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ, δείγμα του… ολοκληρωτικού μπάσκετ που έπαιζε για την ομάδα του. Τα δεκάλεπτα: 21-28, 44-48, 60-62, 81-82 ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣΠηγή: gazzetta.gr