Μετά από 28 ολόκληρα χρόνια, η εθνική Αιγύπτου θα βρεθεί στα τελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, αφού θα δώσει το «παρών» στα γήπεδα της Ρωσίας. Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε ένα ματς-θρίλερ με αντίπαλο το Κογκό, στο οποίο η χώρα της βόρειας Αφρικής πήρε τη νίκη (2-1) και εξασφάλισε μαθηματικά την πρωτιά στον όμιλό της, μια αγωνιστική πριν το τέλος. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Αιγύπτιους ήταν ο Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ, το δεύτερο με πέναλτι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, για να στείλει τη χώρα του σε Μουντιάλ έπειτα από το 1990. Ο ποδοσφαιριστής της Λίβερπουλ μετατράπηκε σε εθνικό ήρωα, ενώ οι στιγμές που ακολούθησαν μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, ήταν εντυπωσιακές. Τόσο μέσα στο γήπεδο όσο και εκτός αυτού αργότερα, στους δρόμους του Καΐρου, οι Αιγύπτιοι γλέντησαν με την ψυχή τους την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Συγκλονιστική ήταν και η περιγραφή του γκολ από τον σπίκερ της τηλεόρασης της Αιγύπτου, ο οποίος δεν άντεξε και ξέσπασε σε κλάματα από τη συγκίνηση.

Δείτε τι έγινε στο γήπεδο: odf;hsoi2 odf;hsoi3 odf;hsoi4 odf;hsoi5