Η Στουρμ Γκρατς στέφθηκε την περασμένη περίοδο πρωταθλήτρια για τρίτη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά το 1999. Ο σύλλογος ιδρύθηκε το 1909, έχει έδρα το μικρό «UPC Arena» (15.400 θεατών) και προπονητή τον Γερμανό Φράνκο Φόντα.

Φέτος έχει αρχίσει άσχημα το πρωτάθλημα στην Αυστρία, καθώς είναι μόλις έβδομη με έξι βαθμούς μετά από πέντε αγωνιστικές (μία νίκη, τρεις ισοπαλίες, μία ήττα). Στον δεύτερο προκριματικό του Champions League απέκλεισε δύσκολα τη Βιντεοτόν από την Ουγγαρία (2-0, 2-3), στον τρίτο τη Ζεσταφόνι από την ΠΓΔΜ (1-0, 1-1), αλλά στα play-offs αποκλείστηκε από την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, καθώς παρότι πήρε ισοπαλία 1-1 στη Λευκορωσία, ηττήθηκε στην έδρα της με 2-0.

Είχε αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων το 1997, με την «Ένωση» να παίρνει την πρόκριση με 2-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια (στον αγώνα που είχε τραυματιστεί σοβαρά ο Χρήστος Κωστής) και ήττα με 1-0 στην Αυστρία. Τη σεζόν 2000/01 αναμετρήθηκε με τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη φάση των ομίλων του Champions League (νίκες με 2-0 στην Αυστρία και 0-2 στο ΟΑΚΑ) και την περίοδο 2009/10 συναντήθηκε με τους «πράσινους» στους ομίλους του Europa League γνωρίζοντας δύο ήττες με 1-0.