Η Εθνική ομάδα των Εφήβων εξασφάλισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Βίλνιους.

Τα δεκάλεπτα: 9-14, 24-31 (ημ.), 42-45, 59-57.

Οι Σέρβοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν 6-0, αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, συνήλθε και κατάφερε να μειώσει σε 10-9, αν και ο Καμπούρης -που ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα- είχε χρεωθεί με δύο φάουλ. Το δεκάλεπτο έληξε με τη Σερβία μπροστά με 14-9.

Ο Χρυσικόπουλος ανέλαβε δράση με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου φτάνοντας τους 13 πόντους και ισοφαρίζοντας για πρώτη φορά το παιχνίδι (33-33, στο 23’). Μάλιστα, η Εθνική προηγήθηκε με 36-33 (στο 25’), όμως, οι Σέρβοι «απάντησαν» και «προσπέρασαν» ξανά με τρίποντο του Σίλαντι, φτάνοντας τη διαφορά στο +6 (45-39), προτού κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 45-42.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο τελευταίο μέρος του αγώνα, καθώς στο 33’, το σκορ ήταν ισόπαλο (50-50). Οι Σέρβοι πήραν μία διαφορά 4 πόντων (54-50), αλλά γρήγορα η Εθνική μας με τον Χρυσικόπουλο πρωταγωνιστή (24π.) και τους υπόλοιπους να δίνουν και την ψυχή τους στην άμυνα, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (59-57) με δύο βολές του Μαυρογιάννη.