Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», επικρατώντας 90-60 του Περιστερίου σε εξ΄αναβολής παιχνίδι για την 22η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, κυρίως έξω από την γραμμή των 6.75μ για τους παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Έρτσεγκ(16π)και Τεόντοσιτς (13π), από τους ηττημένους προσπάθησαν οι Λούμπι (16π) και Παπανικολάου (12π).

Εκτός αποστολής των «ερυθρολεύκων» ήταν ο Σπανούλης λόγω ίωσης ενώ εκτός 12άδας έμεινε και ο Πελεκάνος.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Τεόντοσιτς και τον Γκόρντον στην πεντάδα λόγω της απουσίας του Σπανούλη και οι δύο τους πήραν τις περισσότερες επιθέσεις της ομάδας τους στα πρώτα λεπτά, με σουτ τριών πόντων. Ωστόσο, το Περιστέρι με Μάντζαρη και Παπανικολάου κυρίως, έβρισκε τον τρόπο να μείνει κοντά στο σκορ ή ακόμα και να περάσει μπροστά όπως στο 15-12. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι και με τον Μπουρούση να επικρατεί των αντιπάλων του, προσπέρασαν και έκαναν το 15-19 και στη συνέχεια το 15-24 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Τη σκυτάλη από τον εύστοχο στα τρίποντα Τεόντοσιτς, πήρε στην συνέχεια ο Παπαλουκάς που με το δεύτερο προσωπικό του έκανε το 17-27. Όταν το Περιστέρι πλησίασε, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση και με τους Μπουρούση και Έρτσεγκ έκαναν το 29-36. Οι ισορροπίες δεν άλλαξαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 46-36.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν «ζεστοί» και στην τρίτη περίοδο και το εύστοχο σουτ του Τεόντοσιτς έκανε το 36-49 με το ποσοστό της ομάδας του να είναι στο 70%. Ο Έρτσεγκ με τον Τεόντοσιτς ήταν οι πρώτοι σκόρερ, την ώρα που Μπουρούσης και Νεστέροβιτς όποτε χρειάστηκε λειτούργησαν καλά κοντά στο καλάθι και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 49-68 της περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος πλέον είχε πάρει διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό ωστόσο να εξακολουθεί να σουτάρει με εκπληκτικά ποσοστά ειδικά για τρεις πόντους και να ανεβάζει την διαφορά συνεχώς. Το Περιστέρι… ξέμεινε από απαντήσεις και έτσι ήρθε φυσιολογικά το τελικό 60-90.

Πηγή: sport-fm