Παίρνοντας διαφορά 12 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έχοντας απαντήσεις στην προσπάθεια του Παναθηναϊκού για αντεπίθεση στο δεύτερο, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 61-53, έκανε το 2-1 και θέλει ακόμη μία νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα στο μπάσκετ γυναικών.

Το παιχνίδι, όπως αναμενόταν άλλωστε, ήταν πραγματικό ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τις Πράσινες να είναι στο +1 (11-12) στο τέλος της πρώτης περιόδου και τις δύο ομάδες να πάνε χέρι-χέρι μέχρι και το 14′. Κάπου εκεί, όμως, ήρθε το ξέσπασμα των Ερυθρόλευκων, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν.

Με επιμέρους σκορ 20-7 στο δεύτερο 10λεπτο ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +12 (31-19) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί στην τρίτη περίοδο να πλησιάσει, κυρίως χάρη στις Τζόουνς και Αλέιν.

Οι Ερυθρόλευκες, όμως, είχαν απαντήσεις και μπήκαν στην τελευταία περίοδο από το +8 (41-33), με το παιχνίδι να κρίνεται οριστικά ένα λεπτό πριν τη λήξη, όταν η Χριστοπούλου με τρίποντο έκανε το 59-50.

Νίκη, επομένως, για τον Ολυμπιακό με 61-53 και θέλει ακόμη μία πλέον, αφού έκανε το 2-1, για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 31-19, 41-33, 61-53

Ολυμπιακός: Γουίλιαμς 14 (2/2 τρίποντα), Κυριακούδη, Σπυριδοπούλου (6 ριμπάουντ), Σύρρα, Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 12, Καρλάφτη 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Αναστασοπούλου, Δίελα, Χριστινάκη 10 (10 ριμπάουντ), Κολλάτου, Τόμπιν 13 (6 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός: Σταμολάμπρου 11, Καρακασίδου, Παυλοπούλου 5, Τσβίτκοβιτς 4 (5 ριμπάουντ), Μπάτσιου, Σωτηρίου 6, Πατσιατζή, Αλεξανδρή, Τζόουνς 13 (11 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 14 (16 ριμπάουντ), Χαιριστανίδου.