Ο Παναθηναϊκός κατάφερε με γκολ των Ρούμπεν Πέρεθ και Μλαντένοβιτς να νικήσει με 2-0 τον Ατρόμητο εκτός έδρας και να προκριθεί στους ημιτελικούς του κυπέλλου Ελλάδας, σε ένα παιχνίδι στο οποίο είχε παράπονα από τη διαιτησία, όπως έδειξε και η ανακοίνωση της ΠΑΕ λίγο πριν το φινάλε.

Οι Πράσινοι ήταν μπροστά με 1-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το γκολ του Ρούμπεν Πέρεθ και νωρίς στο δεύτερο και συγκεκριμένα στο 52′ ζήτησαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Τσακμάκη στον Ισπανό χαφ, χωρίς όμως να υποδειχθεί κάτι.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 80′ ο Παναθηναϊκός ζήτησε ξανά πέναλτι, αυτή τη φορά για μαρκάρισμα του Τσακμάκη (ξανά) στον Γερεμέγεφ αλλά και πάλι δεν υποδείχθηκε κάτι, με αποτέλεσμα να έρθει η αντίδραση της ΠΑΕ.

«Η διαιτησία του αποψινού αγώνα μας κόντρα στον Ατρόμητο είναι προκλητική και ακόμα πιο προκλητικό είναι το VAR», ανέφερε η λιτή ανακοίνωση, η οποία βγήκε λίγα λεπτά πριν γίνει το 0-2 από τον Μλαντένοβιτς.