Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Βόλο στην OPAP Arena για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Super League με μοναδικό στόχο τη νίκη ώστε να παραμείνει, στη χειρότερη για αυτή περίπτωση, στο -3 από την κορυφή και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είναι μπροστά με 1-0 χάρη στο γκολ του Λιβάι Γκαρσία που βρήκε ξανά δίχτυα.

Η Ένωση προέρχεται από τις δύο συνεχόμενες εκτός έδρας ισοπαλίες, με 2-2 αμφότερες, κόντρα σε Παναιτωλικό, Πανσερραϊκό και δεν σκέφτεται τίποτα άλλο πλην των τριών βαθμών ώστε να μη χάσει άλλο έδαφος στη μάχη του τίτλου.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, λοιπόν, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα είναι μπροστά με 1-0 με το γκολ του Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος στο 32ο λεπτό επέμεινε και έστειλε τελικά τη μπάλα στα δίχτυα, σκοράροντας για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι.