Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Λαμία για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Super League και είναι πίσω στο σκορ με 1-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο ο Κώστας Φορτούνης είχε μια άγαρμπη σύγκρουση με τον Φάνη Τζανδάρη, με συνέπεια να σπάσει το δόντι του.

Το παιχνίδι δεν άρχισε καλά για τους Ερυθρόλευκους αφού δέχθηκαν γκολ στο 4ο λεπτό από τον Σλίβκα και στη συνέχεια προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ισοφαρίσουν άμεσα, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Γενικά το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλό για τον Ολυμπιακό, με τον Φορτούνη να προσπαθεί να πάρει κάποιες πρωτοβουλίες χωρίς αποτέλεσμα ενώ είχε και το απρόοπτο με το σπάσιμο του δοντιού του στο 26ο λεπτό μετά τη σύγκρουσή του με τον Τζανδάρη.